Wednesday, October 20, 2021

Levelek az erdőből III: Ma ma van

Ma ma van

Sebaj, lesz ez még cifrább is!

Kedves Mindnyájuk|-jatok, kedves Mindenki!

Ma ma van. És ez cseppet sem mellé­kes, mert holnap nem holnap lesz, ha­nem hol­nap is ma lesz, a követ­kező ma, ha egy­szer az a holnapi nap egész egysze­rűen még sehol sin­csen, nem ért ide, vagyis ap­pat­tañ­ca anā­gataṁ, szó sze­rint ’nem ért (el) ide, ami még nem jött el’, már­mint a jövő. Mindig ma van, egész ponto­san a minden­kori jelen pilla­nat – és mi leg­inkább még­sem ebben a min­den­kori jelen pilla­nat­ban idő­zünk-élünk, ha­nem egyéb pilla­natok­ban: fel­kérőd­dzük a múltat, fel-fel­idéz­zük az emlé­kein­ket, végig­nézzük, mit mikor mivel és hogyan ron­tot­tunk el, mikor milyen rossz dön­tése­ket hoz­tunk, kon­sta­tál­juk, hogy min­dent eltol­tunk, amit csak lehe­tett, az egész éle­tün­ket, aztán meg át­adjuk ma­gun­kat az álmo­dozás­nak, ter­vez­getés­nek, bosszút is for­ralunk oly­kor, ha kell, elő­re meg­írjuk gon­do­lat­ban, amit írni akar­tunk, aztán meg azon tör­jük a fejün­ket, hol lehet­ne jobb, kelle­me­sebb, elvi­selhe­tőbb, vagy listá­ba ren­dez­zük csilla­pítha­tat­lan vágya­inkat, és egy­más után talál­juk ki a menni- és in­téz­ni va­lókat. BIG ME tevő­leges, örök­nyüzs­gő fele, kāra­ka kép­telen nyug­ton lenni. Képes még a vilá­got is megváltani!

Nem záró­jelben érde­mes meg­jegyez­ni, hogy a vég­telen sor­ban ho­zott rossz dön­tések kivál­tó oka egy­részt az, hogy mint minden, egy-egy dön­tés is felté­telek függ­vényé­ben jön létre, szüle­tik meg, már­pe­dig eze­ket a felté­tele­ket nem mi te­remt­jük meg, vagy­is tő­lünk füg­get­lenek: egy-egy dön­tés is sze­mély­telen fo­lya­mat csupán, sehol a „gazda”. Másrészt pedig azért hoz­zuk nem­rit­kán a leg­lehe­tet­le­nebb dön­tése­ket, mert a látá­sunk nem tiszta, hiszen a tu­dat telis­tele van szennye­ződé­sek­kel, lásd https://luangtavilasa.blogspot.com/2020/02/atudat-szennyezodesei-ezvagyunk-mi.html

Vakok vagyunk, nem vagyunk képe­sek átlátni a dol­gokat, félre­értel­me­zünk, bőven bele­magya­rázunk dol­gokba olyat is, ami ott sincs, sem­mit sem lá­tunk úgy, ahogy van, torz az érzé­kelé­sünk, és meg va­gyunk vezet­ve. Egy ilyen tudat ráa­dásul még el is hiszi, amit lát / hall / gon­dol (stb.), továb­bá ami­vel ép­pen trak­tál­ják – mani­pu­lál­ják – vég nélkül. Lásd: https://luangtavilasa.blogspot.com/2020/07/abuddha-elmekortana-hetkoznapipszichopa.html

Kéretik elgondol­kozni azon, hogy mi min­den játszik szere­pet véle­mé­nyeink és néze­teink ki­mun­kálá­sá­ban is, dönté­seink kiala­kítá­sá­ban és meg­hoza­talá­ban is.

Mindenek­előtt a kilészák (kilesa) közül a három legmar­kán­sabb: lobha ’mohó­ság, bír­vágy, kap­zsi­ság’, dosa ’harag; gyűlö­let’, vala­mint moha ’meg­veze­tett­ség, osto­ba­ság’.

Lássuk, mi van még ott, amire még csak nem is gon­do­lunk, már­pedig az aláb­biak akár ere­deti elkép­zelé­seink­kel szöges ellen­tétben álló dön­tést is képe­sek hozni adott eset­ben. Ugyan­így vál­toz­ta­tunk a néze­tein­ken is, ha kell, 180 fo­kos fordu­lattal. És nagy­mes­terek va­gyunk az in­dok­lás­ban, a dön­tések meg­ideo­logi­zálá­sában! Mindent meg- és ki­ma­gya­rá­zunk.

A felso­rolás bővít­hető; ez itt csak íze­lítő, talá­lom­ra ide­öntve:

torz, kite­kert érzé­kelés, vakfoltok, tudá­sunk és az emlé­kezés álta­lános hiá­nyos­sá­gai és hé­zag­jai, félre­ma­gya­rázá­sok és félre­értel­mezé­sek, von­zal­mak és taszí­tások, pre­feren­ciák, elvá­rá­sok, tév­kép­zetek, hely­telen meg­látá­sok, félre­veze­tett­ség, a szoci­ali­záci­ónk, elő­íté­letek, ba­bonák, makacs­ság, fafe­jűség, ér­zel­mek, érzék­szervi be­nyo­mások, emlék­fosz­lá­nyok, ál­mok, lég­várak, déli­bá­bok, pilla­nat­nyi han­gula­tok és sze­szélyek, mind­az, amit tanul­tunk, hallot­tunk, lát­tunk, azaz a be­nyo­má­saink, a mély­ben tárolt olvas­mány­élmé­nyek, hi­szé­keny­ség és naív­ság, gon­dolat­töre­dékek, álta­lá­nos be­folyá­solt­ság, emlé­kek és emlék­marad­ványok, meg­győző­dések, hit, be­szél­geté­sek lenyo­ma­tai, a neve­lés marad­ványai, gőg, téves becs­lések és érték­íté­le­tek, meg­rög­zött­sé­gek és be­ideg­ződé­sek, szem­ellen­zők, testi érze­tek, az ép­pen fenn­álló idő­járá­si hely­zet (stb., stb., etc.), és per­sze BIG ME viszi a prí­met – véle­ménye­ink és néze­teink a fránya nagy ego, BIG ME kiter­jesz­tései. Tesse­nek hozzá­szólá­sokat, olva­sói leve­leket és véle­ménye­ket ol­vasni, bár­hol, bár­milyen nyelven.

A körülmé­nyeket, a dolgok alaku­lását nem­igen tudjuk befo­lyá­solni, hiszen ami és aho­gyan ép­pen fenn­áll / van, múlt­beli kivál­tó okok (hetu) követ­kez­ménye – a most be­érő vipāka, az ered­mény. Vagy talál­koz­nak az elgon­dolá­saink és az el­várá­saink, a dön­tése­ink és a meg­tett lépé­sek ezek­kel a be­érő követ­kez­mé­nyek­kel, vagy nem. Van, ami­kor jól mé­rünk fel egy helyze­tet és ennek meg­fele­lően jó lesz a dön­tés is, de csak­is azért, mert a tő­lünk füg­get­len körül­mé­nyek ezt tet­ték lehe­tővé. Nagyon gyak­ran az is jó dönté­sek elle­nében hat, hogy kép­tele­nek va­gyunk ön­magunk­tól elvo­nat­koz­tatni, azaz ma­gunk­ból indu­lunk ki, min­den­be bele­visszük a ma­gunk pre­feren­ciáit és elvá­rá­sait, mert nincs ben­nünk elég bele­érzés, túl erős az én­köz­pon­tú­sá­gunk, nem tud­juk ma­gun­kat bele­kép­zelni más hely­zeté­be, és még csak nem is vesszük a fárad­sá­got, hogy ki- és meg­figyel­jük, mégis mi len­ne jó – nincs ben­nünk elég em­pátia. (És mind­unta­lan az aján­dék lo­vat emle­get­jük fel.) Talán az egyik leg­jobb pél­da erre az aján­déko­zás: nem azt és nem olyat ve­szünk vala­kinek, amire szük­sége van / lehet és még tet­szeni is fog neki, ha­nem a ma­gunk feje után me­gyünk, és a ma­gunk ízlé­se alap­ján „örven­dez­tet­jük” meg az ille­tőt vala­mi­vel, ami­nek az­tán sem­mi hasz­nát nem veszi, és megy a kuká­ba.

Ma tehát ma van, és ez a ma egyedi és egy­szeri, hiszen min­dig min­den újon­nan jön létre, a kép­ződ­mé­nyek min­dig újak, nic­caṁ navā­va saṅ­khārā. Ma ma van, most – ma – lé­pünk, a most­ban. Egy né­met köz­mon­dás – és magyar válto­zata – azt hir­deti, hogy Was du heute kannst be­sor­gen, ver­schiebe das nicht auf mor­gen!, vagyis Amit ma megte­hetsz, ne ha­laszd hol­napra.

A másik olda­lon ott a spa­nyol maña­na kité­tel, ami annyit tesz, mint ’hol­nap’, de bal­jósan ben­ne lapul ennek a hol­nap­nak egy má­sik aspek­tusa, a soha­napján. Ígé­ret, amit vélet­lenül sem sza­bad kész­pénz­nek venni.

Könnyű hangoz­tatni, hogy most, most, most kell vala­mit meg­tenni, nem pedig húzni-halo­gatni „ej, rá­érünk arra még!” fel­kiál­tással. Pedig tény­leg nem jó, ha ma­gunk előtt gör­getünk min­dent, hiszen ma (még) va­gyunk, „hol­nap” meg talán már nem is le­szünk – rend­szere­sen hall­hat­tuk elő­adó­ink szájá­ból Ran­gun­ban, a Nemzet­közi Théra­váda Budd­hista Misszi­ós Egye­temen (an­gol elne­vezé­sének rövi­díté­se ITBMU), misze­rint sose tud­hatjuk, melyik jön el hama­rabb, a hol­nap, vagy pedig követ­kező életünk!

Szóval ha egész ponto­sak akarunk lenni, akkor beszű­kítjük a ’ma’ jelen­tés­tarto­má­nyát az itt fent már emlí­tett min­den­kori jelen pilla­natra, hiszen ezt a pilla­nat­töre­déket máris fel­vál­totta a követ­kező pilla­nat­töre­dék, megy az egyik, azon­nal ott a másik a sar­kában, össze azon­ban nem ér­nek – mint egy gya­kor­ta felbuk­kanó hason­lat mene­telő hangyái. Kicsit távo­labb­ról egybe­függő vo­nal, közel­ről egyes han­gyák vég­telen sora. Nagy azon­ban a különb­ség: egy pilla­nat­töre­déket éppen meg­előző pilla­nat­töre­dék már sehol, kész, vége, épp­úgy, mint ahogy az éppen ese­dékes eljö­ven­dő, azaz követ­kező pilla­nat­töre­dék meg még nin­csen sehol.

Egyetlen egy pilla­nat­töredék az, ami éppen van, fenn­áll, a többi nem léte­zik (már meg még), nin­csen, mint ahogy a min­ket – a sze­mély képze­tét is – adó ún. öt hal­maz, pañcak­khandha, ill. a ra­gasz­kodá­sunk tár­gyát képe­ző öt hal­maz, pañc’upā­dānak­khandhā is csak egy pilla­nat­töre­dék ere­jéig áll csu­pán fenn, mert­hogy szün­tele­nül létre­jön (kelet­kezik, szüle­tik), újra meg újra, fenn­áll / itt van (és köz­ben válto­zik, más lesz), majd távo­zik (be­végzi). Így kelet­kezik min­den az egész világ­egye­tem­ben – élő, élet­telen egy­aránt –, így áll fenn és köz­ben más lesz, majd így mú­lik el, így távo­zik, hal meg min­den, a tudat­pilla­nata­ink­tól kezdve a sejt­jein­ken át kivé­tel nélkül minden.

Állandó kelet­kezés, kurta ittlét – valami­nek a fenn­állása, ami­ben benne fog­lal­tatik a vál­tozás, a Buddha meg­fogal­mazá­sában ṭhi­tassa añña­that­taṁ, a „más­féle­ség” –, majd elmú­lás, a hét­köz­napi elme szá­mára követ­hetet­len sebes­séggel.

Ma, most, a minden­kori jelen pilla­nat, amibe hirte­len bele­szól az idő­járás, az ép­pen fenn­álló lég­köri viszo­nyok (lásd ennek kap­csán is: https://luangtavilasa.blogspot.com/2021/07/az-uton-leves-apropojan-yampiccham-na.html ) – épp­úgy állan­dó kelet­kezés­ben, válto­zás­ban és elmú­lás­ban van­nak, mint az őket érzé­kelő szer­ve­zet, ill. a tudat. És vagy mellé­döfi a tudat azt a híres-hír­hedt 2. sz. tövist, a tudat tövi­sét, vagy sem.

És hogy mit tudnak azok a fránya lég­köri viszo­nyok? Bemá­so­lom ide az Orszá­gos Mete­oro­lógiai Szol­gálat két, sokat­mondó és szer­fölött ígé­re­tes össze­fogla­lóját:

Az időjárás most a hideg­frontra érzé­kenye­ket ter­heli meg külö­nös­kép­pen. Leg­álta­láno­sabb panasz­ként fej­fájás, mig­rén jelent­kez­het. Az ideg­rend­szer inger­lékeny­sége gyak­ran csök­ken ilyen idő­járá­si hely­zetek­ben, ezért a ref­lex­idő meg­nyúl­hat, a cselek­vési reak­ció kés­het, emi­att a köz­leke­dés­ben részt­vevők­től foko­zott figye­lem szük­séges. Tartós álmos­ság­érzés jelent­kezhet. A szer­vezet görcs­kész­sége hideg­front érke­zése­kor erő­sö­dik, emi­att az epe-, vese-, gyo­mor- és bél­gör­csök szá­ma a front­bete­gek­nél emel­kedhet. Ugyan­csak a görcs­kész­ség­gel függ össze, hogy egyes ese­tek­ben a szülé­sek koráb­ban in­dul­nak meg. A foko­zot­tabb vér­alva­dási haj­lam miatt na­gyobb az esé­lye trom­bózis­nak. A vér­cukor­szint ala­cso­nyab­bá válhat. A test szöve­tei­nek pH-ja eny­hén lú­gos irány­ba toló­dik el, ezért vize­nyő­sebbé, ödé­má­sab­bá válik a szer­vezet. Ez az ízü­leti fáj­dal­mak, vala­mint a reu­mati­kus pana­szok foko­zódá­sát is ered­mé­nyezi. A han­gula­tunk­ban bekö­vet­kező vál­tozá­sok is a front szám­lájá­ra írha­tók, hideg­front­nál ugyan­is intro­ver­tál­tab­bá válha­tunk. A fel­ső lég­úti hu­ru­tos meg­bete­gedé­sek szá­ma meg­nőhet hideg­fronti hatás­nál, számí­tani lehet aszt­mati­kus roha­mok fel­lépé­sére. Halmo­zottab­ban ész­lelhe­tők az aller­giás beteg­sé­gek, illet­ve tünetek is.
(OMSZ: 2021. április 5. 14:02)

A hazánk fölött áthaladó hideg­front kelet felé távo­lodott el a Kárpát-meden­cétől, mö­götte több fok­kal hűvö­sebb levegő áram­lik térsé­günk fölé. Ezek a hatá­sok a vege­tatív ideg­rend­sze­rün­ket para­szim­pati­kus irány­ba tol­ják el, ezért csök­ken a szer­vezet ener­gia­for­gal­ma, alap­anyag­cse­réje, las­sul a lég­zés és a kerin­gés, vala­mint az izom­tevé­keny­ség is a leg­szük­sége­sebb­re csök­ken le. 
(OMSZ: 2021. április 7. 14:02)

Forrás:
Orvosmeteorológia- Humánmeteorológia - met.hu

És még:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/idokep/19449/milyen-hatassal-vannak-szervezetunkre-a-frontok

Az Időkép orvosmete­orológiai előre­jelzéseiből:

IDŐKÉP: 2021. máj. 31.

Hétfőn is folyta­tódik az előző napok­ban tapasztalt idő­járás. A hideg- és meleg­frontra érzé­kenyek köré­ben is előfor­dulhat­nak tünetek.

A fülledt, változé­kony időben felerő­söd­het­nek a légző­szervi és kerin­gési prob­lé­mák, vér­nyo­más-inga­do­zás, fej­fájás, szédü­lés, lég­szomj, fára­dé­kony­ság, dekon­cent­rált­ság egy­aránt elő­fordulhat.

A szele­sebb tája­kon élők köré­ben foko­zód­hat­nak a fej­fájá­sos pana­szok, inger­lé­keny­ség, nyug­talan­ság is jelent­kezhet. […]

Nehéz nap vár a szív­bete­gekre is, így ők lehe­tőleg kerül­jék a komo­lyabb fizi­kai meg­terhelést.

Lásd:
https://www.idokep.hu/elorejelzes/Budapest à Orvos­meteo­rológia

Hogy a holnapi nap (= a holnapi ma) jön-e hama­rabb, avagy a követ­kező lét­forma, bi­zony az ép­pen fenn­álló lég­köri viszo­nyok­tól is függ, de az is tőlük függ – külö­nösen előre­hala­dot­tabb kor­ban –, ké­pes-e az agy bár­mit is, mint pl. egy új blog­bejegy­zést létre­hozni, vagy írni né­hány sort a Face­book-profilba.

Tegnap előtt – azaz 2021. októ­ber 18-án, kedden – nehéz volt reg­gel az ébre­dés, nehéz volt a fel­kelés, nehéz volt a rövid­ke út meg­téte­le reg­geli­hez, nehéz volt min­den moz­dulat, nehéz volt a test, és so­vány vigasz volt szá­mom­ra, hogy „Gond­nok urunk” a maga 61 évé­vel az én 67 évem elle­né­ben ugyan­csak gyöt­rő­dött, ilyen-olyan fáj­dal­mak­kal, kelle­met­len testi érze­tek­kel, amire kellő őri­zet, a sati [szati], azaz ’éber tuda­tos­ság’ hiá­nyá­ban a tudat jó szo­ká­sa sze­rint azon­nal rea­gál, és már bent is van az a bizo­nyos 2. sz. tövis, a tudat saját tö­vise a testi tövis mellett.

Reggelit követően nem kevésbé nehéz sep­rés, a szoká­sos reg­geli moz­gás, ami­ből csuta­kosan izzadó kín­ló­dás lett persze ilyen ma­gas pára­tarta­lom mel­lett, de azért csak el­ké­szült – a test a tudat­tal egye­tem­ben meg ki, már­mint ké­szült, úgy­hogy a zuha­nyo­zást lefek­vés és ájult alvás követ­te, reg­gel kilenc­kor, ami­kor is egy „nor­máli­san” műkö­dő szer­vezet­ben sehol sem­mi alhat­nék, sehol sem­mi alvás­kapu, lásd: https://napidoktor.hu/alvas-eletter/mi-iranyitja-az-alvast/

Ugyan­olyan ájult ébre­dés, még nehe­zebb fejjel, még nehe­zebb testtel és még nehe­zebb fel­tá­pász­ko­dás­sal jött, nehéz léte­zés követ­kezett, ám ebéd után három­kere­kűbe kel­lett száll­ni, men­tünk Kan­dy­be meg Pera­deni­yába, mert per­sze a közeli Gam­polá­ban két­szer is eltol­ták az új len­csé­ket a ke­retbe (sze­rény négy utunk bánta), és még min­dig nem jó, úgy­hogy más lát­sze­rész­hez kel­lett menni – test és tudat ugyan­olyan kábu­lat­ban, hogy csak este fél hét táj­ban kezd­jen magá­hoz térni úgy-ahogy.

És felneve­ttem, mellet­tem, a zötykölős jár­gány hátsó ülé­sén túl­koros noví­ciu­sunk, Metta­jīva, s meg­kér­dez­tem tőle, emlék­szik-e még, mit jósolt ne­kem tenyér­ből a minap? És hozzá­tettem, hogy nem em­lék­szem ponto­san, mit is mon­dott, arra azon­ban igen, hogy „75–80”, de hogy ez a vár­ható élet­ko­rom­ra vonat­ko­zott-e, ami­kor majd eljön az a követ­kező élet egy követ­kező lét­szfé­rában, vagy napok­ra, már­mint hogy hány nap lehet még hátra, már nem tud­nám meg­mon­dani! – Nem hal­lot­tam, hogy bár­mit is vála­szolt volna rá, azt ugyan­ak­kor na­gyon is jól tu­dom, hogy nem­rit­kán ott sincs. Mármint a figyel­me. Annyi baj legyen! És még az sem érde­kes, hogy 75–80 nap múl­tán majd meg­tu­dom, na­pok­ról volt-e szó, ill. 75 és 80 kö­zött meg­tu­dom, az élet­évek szá­má­ról-e. A vég­telen­nek tűnő gyöt­rő­dés tette, hogy inkább hit­tem napok­ban, sem­mint évek­ben, azaz élet­kor­ban, s val­lom, mert igen­is ér­zem, hogy en­gem is a lég­köri viszo­nyok – ponto­sab­ban a hatá­saik – fog­nak egy kevés­bé szép napon meg­ölni, ha meg nem, hát akkor vala­mi más, mivel­hogy vala­mi­ben min­den­ki­nek, így ne­kem is ter­mé­sze­te­sen meg kell majd hal­nom, nincs mese.

Hogy hogyan, az már az én ke­zemben (is) van. Tiszta tudat­ról ne­kem kell gon­dos­kod­nom, figye­lem­ről is, éber tuda­tos­ság­ról is, és ugyan­csak ne­kem kell elsa­játí­ta­nom a képes­sé­get, ho­gyan lehet kellő távol­sá­got tar­tani, nem pedig azo­no­sulni min­den­nel, ami csak fel­buk­kan a tudatban. Egy érzés érzés csu­pán, sem­mi egyéb, van, köve­ti a ma­ga tör­vény­szerű­sé­geit, azaz min­denek­előtt „gon­dol egyet”, és tá­vo­zik, elmú­lik, meg­szűnik. A fáj­da­lom­ban pl. az a külö­nös, hogy mi­helyst sike­rül létre­hozni a távol­sá­got a meg­figye­lő tu­dat és a fájda­lom kö­zött, ahogy elkü­lö­nül a kettő, ahogy le­válik és lát­ható, hogy az ott egy fáj­da­lom, ott, „én” pedig itt va­gyok, már tom­pul is, ha pe­dig sike­rül le­tenni is, akkor már sem­mi baj nincs vele. Ez tehát az a 2. sz. tövis, az a tövis, amit a tudat döf disznó módon a testi fáj­da­lom tövise mellé.

Ahol ez év július 20-a óta vagyok itt Srí Lan­kán, ugye, budd­hista medi­táci­ós elvo­nu­lási köz­pont. Azok kö­zött, akik­kel napon­ta több­ször is érint­ke­zem, egy vilá­gi gyakor­ló asszony 63 éves, az asszony, aki főz, 67, a gond­nok 61 éves, és itt va­gyok én a ma­gam betöl­tött 67 évé­vel. Hol ez nyög egyet, hol az, külö­nö­sen ami­kor fel kell tá­pász­kodni (1) az ülő­pár­ná­ról, mert­hogy nem szé­ken és nem asz­tal­nál eszünk, ill. (2) a lebo­rulás­ból – a théra­váda budd­hiz­mus napi gya­kor­latá­ban az csak a leg­ter­mé­sze­te­sebb, hogy a vilá­gi hí­vek, vala­mint noví­ciu­sok, ill. rang­idős­ség szem­pont­jából alá­ren­delt szer­ze­tes(ek) há­rom­szor lebo­rul­ja­nak a náluk fel­jebb álló szer­ze­tes(ek) előtt, s ez­zel fejez­zék ki tisz­tele­tüket a Há­rom Ékes­ség, vagy­is a Buddha, a Dham­ma (= a Tan) és a Szan­gha (= a Buddha szer­ze­tes­rendje) előtt. Én is gya­ko­ro­lom, hogy­ne gyako­rol­nám a ma­gam sem­mi kis kilenc be­töl­tött esős év­sza­kával! És kü­lön­ben is: ahol van egy Buddha-ábrá­zo­lás, ott illik szé­pen le­bo­rulni. Három­szor. A le­boru­lás is BIG ME le­épí­té­sé­nek egyik hatá­sos esz­köze amúgy.

Nos, minden nehéz­kes fel­tá­pász­ko­dást hono­rá­lok an­nak rendje és módja sze­rint, mo­soly­gok, mi több, gyak­ran fel is neve­tek, és a Buddhát idé­zem: jarā pi dukkhā, ’szen­ve­dés bi­zony az öre­ge­dés és a le­épü­lés is’, amit ők is neve­tés­sel nyug­táz­nak, nagy vidá­man, és már a he­lyük­re is kerül­tek a dol­gok. Van vala­mi kö­zünk netán az öre­ge­déshez, a le­épü­léshez … ??? Kié az az öre­gedés? Ki az, aki ott öreg­szik? Ki épül le? És: hát van ter­mé­sze­te­sebb do­log az öre­ge­dés­nél meg a le­épü­lésnél, vagy az el­mú­lás­nál? – Sabbe saṅ­khā­rā anic­cā, ’min­den kép­ződ­mény mu­landó’.

Semmi baj az örege­déssel, a leépü­léssel, a beteg­séggel – vagy az elmú­lással. Sem­mi, de sem­mi baj. Amúgy sem­mi­vel sincs sem­mi baj, mert ha baj van vala­mi­vel, azt a tu­dat hoz­za létre. Csak ott baj vala­mi, ahol BIG ME szaba­don garáz­dál­kod­hat: ott csak baj van baj hátán. Tesse­nek kö­rül­nézni egy kicsit, a tör­téne­lem­ben is körül lehet nézni, a má­ban is: BIG ME, aho­vá csak néz­nek, a maga égbe­kiáltó osto­basá­gá­val és vég­ze­tes meg­veze­tett­ségével, vagy­is mogha­purisa. Szereti elhi­tetni magá­val és fen­nen hir­detni, hogy ő a te­rem­tés koro­nája, csak azt nem látja, hogy ön­ma­gán kívül senki sem vevő erre a fenn­költ meg­álla­pítá­sára az egész világ­min­den­ség­ben (vagy, ha úgy tet­szik, az egész te­rem­tés­ben).

A termé­szet kiválóan megvan – ponto­sab­ban meg­lenne, végre, egy­elő­re leg­alább­is fel­téte­les mód­ban – az em­ber nélkül.

Fordítva már nem olyan biztos.






Monday, August 23, 2021

SSBC Ambuluwawa Retreat Centre 5 & 6: képek az erdőből ▲ pictures from the forest

Kedves Mindnyájuk|-jatok!
Dear Everybody!

Remélem, a képsorozat folytatását itt a blogban is meg tudom oldani.
I hope I can carry on with publishing the photos from the forest in the blog, too.

Szeretném, ha folytatnák|-nátok velem az erdei sétát.
I would like you to continue the forest walk with me.



Most vissza-/lefelé indulunk a fenti részről a patak / kút, majd a kuti irányában. – Lelátás onnan fentről a kutira az erdő sűrűjén át.


Now we start ascending from the upper area of the centre towards the brook / well, then on in the direction of the kuti. Latter seen through the foliage.


Az ösvény fenti vége.
The upper end of the path.


Az ösvény. ▲ The path.


A híd a patak felett, valamint a patakon túli rész.
The bridge over the brook, and the area beyond.


Ugyanaz, közelebb hozva.
The same, zoomed in.


A híd utáni rész. A sűrűn keresztül látni a kutit is.
Beyond the bridge. The kuti can be seen through the vegetation.


Ezen a felvételen is.
On this photo, too.


Ez itt az ösvény másik vége a kutival.
The other end of the path with the kuti.


Pazar növényzet ... ▲ Great vegetation ...


A buja természet szépsége. ▲ The beauty of lush nature.


A buja természet szépsége. ▲ The beauty of lush nature.


A buja természet szépsége. ▲ The beauty of lush nature.


A buja természet szépsége. ▲ The beauty of lush nature.


A patak. ▲ The brook.


A híd most a másik irányból nézve.
The bridge now seen from the other direction.


Közelebbi felvétel. A sziklatömbön csövek: az egész központ vízellátását – kristálytiszta ivóvíz hegyi forrásból! – egy, a képen nem látható kút biztosítja.


The brook seen from near. Those are pipes over the rock: water supply of the whole centre is secured by a well not visible on the photo. Fresh water – safe to drink as well – comes from a crystal clear mountain spring.


A patak további útja.
The further flow of the brook.


A patak, egy kicsit feljebb.
The brook, further upstream.


Ez egy köztes szint a lenti és a fenti ösvény között: több személyes kuti, valamint a hozzá tartozó nagy gyakorlórész járómeditációhoz. Srí Lankán ez a módi, s itt is majd' minden kutihoz tartozik egy-egy ilyen, öntött beton kerettel körülvett, finom sóderrel feltöltött gyakorlóterület. A keret nehezíti meg mindenféle hivatlan – és gyakran veszélyes – herkentyűk bejutását.


This is the middle level between the lower and the upper parts of the forest path. A spacious kuti accommodating several yogis can be seen here, along with a broad and pretty long meditation path for walking practice. It is embedded in an elevated frame-like structure which prevents uninvited – and often dangerous – creatures from paying a surprise visit.



Fenti kuti közelebbről.
Above kuti from near.


A gyakorlóösvény teljes hosszában.
The full length of the meditation path.


Ez egy rövid kapaszkodó a magas, inkább kőszáli kecskéknek való, nehezen vehető nagy kőtömbökkel, ami erről a köztes területről vezet fel az erdei ösvény utolsó szakaszához.


This middle level is further connected with the last, upper stretch of the path by these steps made of big and high basalt blocks – suitable more for mountain goats really ... 


Ugyanaz a gyakorlóterület az ösvény felől.
The same area for walking practice seen from the path.


Ez a legtekintélyesebb méretű gyakorlóterület. A fenti részen található.
This is the most impressive practice area for walking meditation in the upper section of the centre.


Egy másik kuti a hozzá tartozó, átlagos méretű gyakorlóösvénnyel, ugyancsak a fenti részen.
Yet another kuti with an average size walking path belonging to it, also in the upper area of the centre.


Ez a szépséges hibiszkuszbokor az érkezési résznél található.
This beautiful hibiscus is around the arrival area.



Sunday, August 22, 2021

Levelek az erdőből II

Kedves Mindnyájuk|-jatok!

2021. augusztus 1-je van, vasár­nap; ma egy hónapja, hogy útra keltem. —

– Utolsó előtti alkalommal a Sat Nam ökofaluból jelent­keztem. Onnan július 15-én reg­gel az ere­deti el­kép­ze­lések sze­rint el is jöt­tem; ugyan­az az autó, ugyan­az a sofőr, mint érke­zéskor. Szép vidé­keken jár­tunk, és annak rendje és módja sze­rint meg is érkez­tünk a Sri Subo­dha­ramá-ba – angol meg­neve­zésé­nek a rövi­díté­se SSBC –, ami ko­los­tor és piri­vene, vagy­is „szer­zetes­nevelde”, mint ami­lyen­hez Bur­má­ban nem is egy he­lyen volt sze­rencsém.

Kedves volt a fogad­tatás; a kevés rang­idősebb szer­zetes, akiket megis­mer­het­tem, na­gyon barát­ságo­sak vol­tak és kész­sége­sek, és a le­gény­had is könnyen meg­barát­ko­zott ott­létem­mel. Néme­lyi­kük tört an­gol­ság­gal  szót tu­dott ve­lem érteni.

Járvány van, nem is akár­milyen, s ezt a ko­los­to­rok is meg­érzik: ke­vés a fel­aján­lás, üres a rak­tár, ke­vés az enni­való, mert a hívek elma­rad­tak és legin­kább elma­rad­nak még most is. Ez a hely­zet itt az Ambu­lu­wa­wa elvo­nulási köz­pont­ban is, ahol súlyos­bítja a hely­zetet, hogy ez nem ko­los­tor, hiá­ba az SSBC tart­ja fenn, és a jár­vány kez­dete óta csak vilá­giak vol­tak itt, ami az­zal jár együtt, hogy vagy más­fél éve nincs szá­mot­tevő fel­ajánlás. Magya­rán a pó­kok most itt is nyu­god­tan be­lak­hat­ják az ado­mány­gyűj­tő lá­dát az ebéd­lőben, mint Ajahn Brahm ko­los­to­rá­ban Nyugat-Auszt­ráliá­ban!

Kurta ott­létem idejére egyet­len vasár­nap esett a Sri Subo­dha­ramá-ban: ak­kor fel­buk­kant né­hány vilá­gi ado­má­nyo­zó, és bősé­ges, ízle­tes ebéd volt, ám a töb­bi napon ott ké­szült a jó­val szeré­nyebb mennyi­ségű és minő­ségű étel.

Eredetileg úgy terveztem, hogy néhány nap után ide­jövök, az elvo­nulási köz­pont­ba az er­dőbe, s így is lett. Ez így volt jó: látni akar­tam, milyen az anya­kolos­tor, és lát­tam is. Rendel­teté­sé­ből fakad, hogy nem ok­vet­le­nül medi­táci­ós elvo­nulás­ra való hely, bár­mennyire is szép kör­nye­zet­ben van. Igaz ugyan­akkor, hogy a ko­los­tor leg­moz­gal­ma­sabb köz­ponti ré­szén van egy elkü­löní­tett medi­táci­ós köz­pont, hoz­zá kü­lön kony­ha és ebéd­lő rész, ebédlő, egy­ágyas szo­bák saját für­dővel-vécé­vel (én egy ilyen­ben lak­tam), egy több szemé­lyes kö­zös háló, de kis­sé vigasz­talan lát­ványt nyúj­tott az egész, így együtt, és per­sze medi­táló­nak híre-hamva nem volt, se kül-, se bel­föl­dinek. – Annyi baj legyen …

Legnagyobb szeren­csémre négy éve él ott koro­sabb szer­zetes­növen­dék­ként egy 42 éves hely­beli, aki az ifjú­ság egy ré­szét an­golra tanít­ja – szé­pen és helye­sen beszél, gaz­dag a szó­kincse; ame­rikai az akcen­tusa. Rokon­szen­ves, kész­sé­ges em­ber, felké­szült és nyitott, ide­ális társ az ilyen a szer­zetes­lét­ben. Ő volt a tol­mács, s ő tette a he­lyük­re a dolgokat, ha nem oda kerül­tek, ő segí­tett min­den­ben nagy lelke­sen, csak saj­nos az utol­só napo­mon már nem lett sem­mi ab­ból, hogy a rou­terét köl­csön­adja. Ha min­den igaz, né­hány nap múl­va itt lesz az elvo­nulá­si köz­pont­ban, csak az nem vilá­gos, med­dig. Őneki biztos lesz vala­mi ötle­te arra, ho­gyan fér­het­nék inter­net­hez. A kö­zeli Gam­po­lá-ban van inter­nete­zés­re lehe­tő­ség, de szer­zetes­nek nem éppen ildo­mos iyen he­lyen mu­tat­koznia.

A nagytisz­teletű apát, W. Dhamma­wasa Thero, aki olyan szívé­lyesen rea­gált a meg­kere­sésem­re még áp­rilis ele­jén, s olyan kész­sége­sen foga­dott be, Ausztrá­liában tar­tózko­dik, mivel­hogy neki ot­tani érde­kelt­sé­gei is van­nak, és ő az ot­tani szin­ga­léz Szan­gha spiri­tuá­lis veze­tője. Ami­óta itt va­gyok az Ambu­lu­wa­wa elvo­nulá­si köz­pont­ban, tele­fo­non be­szél­tünk egy­szer. Nagyon segí­tő­kész, és örül ő is, hogy végre újra van a köz­pont­nak rezi­dens szer­ze­tese, még ha nem is hely­beli az illető! Más szó­val most én va­gyok itt az egyet­len szer­zetes. Sem­mi­féle idő­beli kor­lá­to­zás nin­csen: ez egy olyan hely, ahol hosszabb táv­ra is be lehet akár ren­dezkedni.

Augusztus 2-a, hétfő, kora­este; alkar citro­nella olaj­jal be­kenve … nem is esznek!

A Sri Subodha­ramá-ból öt ott töl­tött éj­szaka után július 20-án fuva­roztak át kora dél­után ide Am­bu­lu­wa­wá-ba.

Kivonult az egész társaság a kocsihoz – illendő­ségből is, hiszen teljes ava­tású szer­zetes érke­zett, rá­adá­sul egy sāma­ṇera, noví­cius tár­sasá­gá­ban (ve­lem jött ui. segí­teni, kör­be­kala­uzol­ni és tol­má­csolni a már bemu­ta­tott szer­zetes­növen­dék, Metta­jīva), és per­sze kíván­csi­ság­ból is, meg­nézni ezt az új rezi­dens szer­zetest.

A takaros házban (kuṭi), ame­lyikben elszállá­soltak, koráb­ban egy angol apá­ca is élt tizen­egy évig. Ebből tíz évet a macská­jával, aki­nek cica­bejáró is ké­szült az ajtó­ra, ott is van mind a mai na­pig – nem tu­dom, az erdő­ben élő álla­tok kö­zül me­lyek azok, ame­lyek szíve­sen bejár­ná­nak hoz­zám, már­mint azok kö­zül, akik át is fér­nek rajta, bár XXXL-es macs­ká­nak készül­hetett ... A mon­guzok na­gyon rokon­szen­ves­nek tűnnek, dél­után szok­tam látni ket­tőt a kö­zel­ben, de az a be­nyo­má­som, hogy nin­cse­nek oda a jelen­léte­mért … és mint­ha jóval teste­seb­bek is len­né­nek egy macskánál …

A kuṭi áll az elő­térből, ami­ből egy kisebb köz­ponti helyi­ség nyílik, on­nan lehet be­men­ni a kis für­dő­szo­bá­ba és a tágas háló­szobá­ba. A bejá­rati rész egy tor­nác, ahol is reme­kül lehet nap­pal járó- és ülő­gya­kor­lato­kat is vé­gezni – a reg­geli előtti, vala­mint az esti gya­kor­lato­kat a há­ló­ban végzem.

A járvány okán áprilisig mind­össze négyen laktak és gyako­roltak, ill. gond­nokos­kod­tak és sza­kács­nős­köd­tek itt az azt meg­előző kb. más­fél évig, négy világi: a már bemu­tatott gond­nok, egy koro­sodó asszony, aki medi­tálni jött, de aztán itt ma­radt, azóta ő főz, és érti is a dol­gát! Két éve gyako­rol itt két, ugyan­csak idő­sebb asszony, egyi­kük 1945-ös, a másik 63 éves. Április­ban csat­lako­zott hoz­zá­juk a maga karan­ténja után egy év­tize­dek óta Ame­riká­ban élő asszony, aki ötven+ lehet. Ennyien va­gyunk most, hatan.

Mint emítettem, 11 kuṭi, ’ház, lak, házikó, kunyhó stb. ’ talál­ható itt. Az enyém esik a leg­távo­labb a köz­ponti rész­től is, a gyér for­gal­mú úttól és a né­hány szom­széd­tól is, és mi­vel a ki­látó itt tor­nyo­sul fö­lénk tő­lünk egy kar­nyúj­tásra, meg­fele­lő szél­irány mel­lett be­hal­lat­szik némi moz­gás is, hang­szó­rók, zene (hét­vé­gén). Magya­rul ez a leg­job­ban elkü­löní­tett kuṭi – és ez van a leg­jobb álla­pot­ban is. Sziklára épült, és mint­ha egy tisztá­son állna. A szik­lák napot is kap­nak, s a mi­nap is itt ücsör­gött az egyik majom­társa­ság, sütké­reztek egy kicsit, míg a gyerek­sereg raj­csúro­zott egy jót. Valami szél­csa­tor­na lehet itt a ki­csit távo­labbi nagy he­gyek miatt, mert leg­több­ször van lég­moz­gás, oly­kor viha­ros szél, nyu­gat felől – itt érez­hető­en keve­sebb is van egy-két fok­kal, mint „fent”, a köz­ponti ré­szen, ami kicsi­vel maga­sab­ban fek­szik, ezért több nap­fényt is kap, és ott nem olyan erős a lég­mozgás.

Most már napok óta nem lesem, hány fok lehet odakint, mert felme­legedett, úgy­hogy éj­szaka sem na­gyon megy 27 fok alá a kuṭi-ban a hő­mér­sék­let, de ami­kor adta azt a jó kis íze­lítőt a mon­szun, hát bi­zony kelle­met­len volt ide­bent a nagy nyir­kos­ság­gal és az ép­pen hogy csak 24 fokkal. Nap­pal akkor se hűlt le oda­kint, de egy­szer 23,5 fokot mér­tem. Dél­után öt van, a tor­nácon ár­nyék­ban 27 fok, bent dettó. – Egy rossz szót nem szól­hatok! Mint­ha nem is tró­pu­son lennék.

Ettől függet­lenül le-lenyomnak itt is, s olyan­kor le kell feküdni. (Juli szokta volt mon­dani, hogy „és ak­kor gyött a fölhő … „) Egy reg­gel kilenc­kor jött, tízig alud­tam, álmod­tam is. Utána meg­tud­tam, hogy a gond­nok meg az ebéd­lőben aludt el, egy szé­ken. Nnna. Ma dél­előtt is érez­tem fáradt­ságot – ő se volt a leg­fris­sebb. Ez az, ami­re írtam is, mond­tam is, nem is egy­szer, hogy a szer­vezet­nek szinte mind­egy most már, hol van, az­az mind­egy már neki, hogy hol nem jó neki. Ez nem azt je­lenti per­sze, hogy min­dig min­den­hol ez len­ne, ti. hogy nem jó neki, sőt: leg­gyak­rab­ban (még) azért jó neki, jól érzi ma­gát, jól meg- és elvan, csak ép­pen gyak­ran jön vala­mi, ami miatt meg nem. Ahogy az lenni szokott, azaz len­nie illik, ha egy­szer a jarā, ’le­épü­lés és öre­gedés’ leg­termé­szete­sebb folya­mará­nak vele­járó­ja, tör­vény­szerű leg­főbb kísé­rő­jelen­sége a lét há­rom is­mérve kö­zül a duk­kha – és vele együtt az anic­ca [ejtsd: aniccsa], ’mu­lan­dó­ság’, to­váb­bá az an­attā, „nem-én”, az ön­való hiánya.

Ez van, mégsem kell se szeretni, se nem nem szeretni, hanem tudo­másul venni, hogy ez van, min­den minő­sítés – és min­den azono­sulás – nél­kül, ne­vetni azon­ban sza­bad rajta! Tudunk jobbat? Kata­ló­gus pe­dig, tudni­illik téte­lesen, hogy hol mi jó és mi nem, a leg­jobb, ha meg sem for­dul az em­ber fejé­ben: ahogy elkezd ott bent me­gint mo­tosz­kálni vala­mi, ahogy elkez­di a tu­dat ott bent lel­tár­ba ven­ni az érve­ket egy adott hely mel­lett, utána pe­dig az elle­ne szóló­kat, már biz­tosra is lehet ven­ni a kime­ne­telét! Az el­mé­let sík­ján reme­kül át­lát­juk, hogy min­den­ki számára – ma­gunk­nak is, szű­kebb és tá­gabb kör­nye­zetünk­nek is – az a jó, ha szám­ba vesszük, azt néz­zük, mi az, ami van, nem pe­dig azt, ami nincs, vagy­is „hi­ány­zik”. A „hiány” is a tu­dat­ban ugyan­is, se­hol máshol.

Így van ez az étellel is: egészen addig mindent meg fogok enni válo­gatás nél­kül, amíg el nem hang­zik a tu­dat­ban a kér­dés, hogy „mit ennék?”. Érde­mes kifi­gyelni! Mivel­hogy attól kezd­ve kevés­bé, vagy ép­pen se­hogy se fog ízleni, ami van.

Szóval adva ez a barát­ságos ház, amihez nem kert tar­tozik, ha­nem egy egész erdő! Az egyik leg­alap­ve­tőbb kü­lönb­ség a kettő kö­zött, hogy ez utób­bit nem szok­ták lo­csolni. Ezen az er­dőn kell át- és fel­vo­nul­ni, ha pl. az ebéd­lő­be vagy a medi­táci­ós te­rem­be me­gyek (napi 3x + 1x az ös­vény tisz­tán tar­tása miatt). Tegnap dél­után lép­tem rá majd­nem arra a tekin­télyes mére­tű kígyó­ra – a fe­jét se lehe­tett látni, a far­kát se az azo­nosí­tásá­hoz –, ma ebéd után pe­dig a fél­úton talál­ható nagy sza­bad gya­korló­terü­le­ten volt – várt! – egy szép nagy kob­ra, ami ab­ból volt egy­értel­mű, hogy az a csuk­lya­szerű bőr­leber­nyeg ele­gáns raj­zolat­tal szét volt tár­va a fején. Bal­jós egy lát­vány, mit ne mondjak!

Az első reakcióm az volt, hogy „na’iszen!”, de aztán meg­álltam, a kobra tudo­másul vette, hogy van ott valaki, s komó­tosan megindult, be-/össze­csukta a csuk­lyát, én meg csak áll­tam és figyeltem és vár­tam, és szere­tettel­jesen mon­do­gat­tam neki, hogy szé­pen vonul­jon el/le az útból/ról. Így is lett: fel­kú­szott az ala­csony mell­védet alko­tó nagy köve­ken át egy sűrűb­ben be­nőtt rész­re, az­az vélet­lenül sem arra­felé vette az irányt, amer­re én akar­tam jönni. A dél­utáni tea előtt meg­tud­tam, hogy ami­nek csuk­lyá­ja van, az kobra – par­don: aki­nek, hiszen a legen­da sze­rint nem más, mint Muca­lin­da [mu­csa­lin­da], a kí­gyók [nāgá-k] kirá­lya, egy kobra nyúj­tott ülő­medi­táció­ja alatt vé­del­met a Budd­há­nak, kiter­jeszt­ve fölé a csuk­lyáját. Derék do­log volt, sādhu, sādhu, sādhu !

Augusztus 4-e, szerda van, délután négy. Setéten, boron­gósan indult a nap, két­szer el is kez­dett egy kicsit esni, hogy abba is hagyja szinte azon­nal. Ebéd után úgy né­zett ki, hogy eb­ből komo­lyabb ál­dás lesz, de ül­töm­ben muto­gat­tam fel­felé, a vas­tag felle­gek irá­nyá­ban, s köz­ben ne­vetve azt mon­do­gat­tam, an­go­lul, mert ott volt a gond­nok is, hogy lesz szí­ves majd in­kább négy után esni, mert most még le kell men­ni a kuṭiba, „beöl­tözni” az er­dei ös­vény napi tisz­tán tartá­sához, be­kenni citro­nella olaj­jal bo­kát, al­kart, alsó láb­szárt stb., mert már elég csú­nya csípés­nyo­mok van­nak raj­tam, utá­na pe­dig azért lesz szí­ves még nem esni, mert aztán há­rom előtt meg, ugye, jön­nék vissza egy kis teát inni …

A boron­gásnak nyoma se, pedig még a kilátó is köddé vált reg­gel, ponto­sab­ban becso­ma­gol­ták. Egy ép­pen ráte­lepe­dő kis felhőbe.

Nem tudom, ki vagy hol, de úgy döntöt­tek ott fent – a budd­hiz­mus­ban külön­féle ille­tékes isten­sé­gek (de­va­tā), ill. iste­nek (deva, ejté­sük hosszú /é/-vel) jöhet­nek szóba, nem is keve­sen! –, hogy rend­ben, négy előtt itt, az elvo­nulási köz­pont terü­letén nem fog esni. Ok nél­kül való len­ne ez a szép kíván­ság, egy­fajta áldás? Rak­khantu sab­ba-deva­tā … ’őrköd­jenek az isten­ségek (őr­an­gyal­ként) / az összes isten­ség’, bár­kin, akit eb­be bele­foglal az ember. Fát sem vá­gunk ki csak úgy a budd­hiz­mus­ban, hiszen a fá­kat egy-egy deva lakja! És nem mind­egyik visel­tetik ám barát­ságo­san az emberek iránt.

Úgy látszik, az állat­világgal harmo­nikus a viszo­nyuk, pe­dig mit össze nem tud­nak ezek az óriás­móku­sok, maj­mok meg kisebb mér­ték­ben a mókus­kák zűröz­ni a sű­rű lom­bo­zat­ban! Recsegnek-ropog­nak, haj­ladoz­nak alat­tuk az ágak, itt is ug­rik vala­mi, ott is, itt is alá­lóg egy buja, lom­pos, sző­rös fa­rok – pél­dá­ul egy dan­du­léna, óriás­mókus far­ka –, ott is, és bi­zony hol itt, hol ott esik vala­mi tom­pa puf­fa­nás­sal a föld­re, hol ott: na­gyobb ágak, pál­ma le­szá­radó egész ága, ami nagy robaj­jal tör magá­nak utat zu­han­tá­ban, az­tán vagy du­rián, vagy a nála is na­gyobb és jó­val sú­lyo­sabb jack­fruit, a leg­na­gyobb, fán ter­mő gyü­mölcs (ami­nek a ma­gyar nevét még min­dig nem néz­tem meg, most meg nincs is hol / ho­gyan, inter­net hiá­nyá­ban), vagy­is ál­dás min­denün­nen jö­het, úgy­hogy kell egy kis fata­liz­mus is ah­hoz, hogy az em­ber rész­ben égig érő fák alatt köz­leked­jen egy ilyen erdő­ben, mert fe­jen, vál­lon is könnyen lan­dol­hat bár­mi –sőt, maga az em­ber is lan­dol­hat, ha el­véti a lé­pést a köve­ken –, az em­ber lába kö­rül meg bár­mi bár­mi­kor fel­buk­kan­hat, a leg­várat­la­nabb pilla­nat­ban, és ak­kor a rovar- meg csú­szó­má­szó-világ­ról nem is beszéltünk!

Ez itt, ugye, elvonu­lási központ, ahol medi­tálnak, ugyan­akkor nem Bur­má­ban va­gyunk, ahol nem­igen en­ge­dik, hogy bárki kilóg­jon a sorból. Itt mi sem ter­mé­szete­sebb, mint hogy majd­nem min­den egyes kuṭihoz tar­to­zik egy szé­les, ön­tött be­ton keret­be fog­lalt, azaz jól körül­hatá­rolt, s így vi­szony­lag vé­dett járó­ös­vény a járó­medi­táci­ós gya­kor­latok­hoz – erre nem is igen len­ne mód a medi­táci­ós te­rem mére­te miatt –, és az is a leg­ter­mé­sze­te­sebb, ha vala­ki a kuṭi­já­ban vagy a te­raszán / tor­nácán (már ha van hoz­zá) vég­zi az ülő­meditációt is.

Megvannak a burmai szigorúbb és feszesebb beosz­tásnak is a maga előnyei. Itt is lát­ható nem egy an­gol nyel­vű napi idő­be­osz­tás is, de nem egy­for­mák, to­váb­bá tar­tal­maz­nak olyas­mit is, amit senki se kö­vet / csinál. Két fix pont van: reg­geli 6:45-kor, ebéd 11:30-kor, én meg majd’ min­den dél­után fel­me­gyek az ebéd­lőbe még egy teára. – Ha friss va­gyok, és lehet üte­mesen ha­ladni, hat-nyolc perc alatt érek in­nen az ebédlőbe.

Nem alakult még ki, miből is álljon egy nap, órára bontva. Egyelőre kivá­rok, ha­gyom, hogy min­den kény­szer nélkül kör­vona­lazód­janak a dolgok. Azt per­sze na­gyon is jól tu­dom, mit szeret­nék, csak azt nem tu­dom, mit hova te­gyek idő­ben, hogy rend­szeres­ség lehessen belőle.

Augusztus 9-e van, hétfő.

Itt két napon át jött megint az áldás, tegnap egy lyuk nem volt a felhő­zetben, sza­kadt dere­ka­san, mond­ta is a gond­nok, hogy nagy ára­dások van­nak, egy falu is meg­szen­vedte, nem értet­tem, elön­töt­te-e, avagy el­mos­ta (= vitte) az ár … ??? Most reg­gel fél ki­lenc van; nagy kék fol­tok az égen, süt a na­pocs­ka is! És, ha min­den igaz, akkor novíci­usunk is jön ma, s ha az is igaz, ak­kor hoz ne­kem vala­mi taka­ró­félét is.

Amikor nagy­já­ból teg­nap ilyen­kor kint áll­tam a tor­nácon és elnéz­tem, ho­gyan eszi meg – falja fel – az egész kör­nyé­ket egy felhő, igen, mert­hogy min­den­re ráült egy nagy felhő, köz­ben meg öm­lött az eső, úgy fes­tett az egész, mint­ha bepá­ráso­dott szem­üve­gen át nézném! Különös volt, de az is, hogy egy hang ör­ven­de­zett ne­kem itt bent, hogy milyen szép ez a táj, tisz­tára olyan volt, mint egy közép-euró­pai er­dő kö­dös no­vem­ber­ben, csak per­sze az üde­zöld nem stim­melt eh­hez, de hát annyi baj legyen! Seprek én itt amúgy épp elég meg­sár­gult és meg­bar­nult fale­velet, de a lomb töretlenül bujazöld.

Ami pedig a közle­kedést illeti a kuṭi és a dāna­sālā között: ugyan­az a meg­lepő­en pozi­tív hang azt is érté­sem­re adta, hogy sem­mi baj nin­csen az ömlő eső­vel meg az ös­vénnyel, a po­cso­lyák­kal, a min­den­felé le­sel­ke­dő pió­cák­kal, hiszen es­sen csak az az eső, ha úgy a jó neki, nem va­gyunk ugyan­is cu­kor­ból, amúgy pe­dig igen­csak mó­ká­san fest­he­tek ka­nári­sárga, túl­mére­tes, térd alá érő csiz­má­ban, hoz­zá a bor­dó szer­zetes­lepel, bal vál­la­mon a kiseb­bik szer­zetes­tarisz­nya és az ala­mizs­nás edény, bal ke­zem­ben az er­nyő, jobb ke­zem­ben a járóbot … és ak­kor neki­vágok. Meg-meg­állok egy-két he­lyen, meg­né­zem, gyűj­töt­tem-e be pió­cát, mert­hogy a lepel sze­gé­lyé­vel is szede­getem őket össze ügye­sen, úgy­hogy meg­pró­bá­lom a lep­let kéz­zel össze­fogni s fel­jebb tartani … – Hát, nem hin­ném, hogy így kép­zelte a Buddha …

Ha jobban bele­gondolok, még nem is olyan régen sok szer­zetes­nek még sa­ruja se volt, nem­hogy olyan luxus­tár­gyai, mint er­nyő vagy ele­gáns hu­zat váll­pánt­tal az ala­mizs­nás szilkéhez! Így fest egy ilyen XXI. szá­zad eleji nyu­gati szer­zetes (meg a töb­biek). És víz­mele­gítő van a für­dő­szobá­jában, an­gol vécé, zu­hany … és áram van a kuṭi­jában. És ágyon, azaz mat­racon alszik, és fej­pár­na is van. Mindez az erdő­ben.

NB. Az itteni erdei hagyo­mány egyik legis­mertebb és legran­gosabb erdei ko­los­torá­ban, a Mitiri­gala / Mee­tiri­gale Nis­sara­na Vana­ya nevű köz­pont­ban a sűrű­ben, az er­dei ösvé­nyek végé­ben meg­hú­zó­dó sze­rény kuṭik egyi­kében sincs vil­lany, csak viasz­gyer­tya és gyufa, de van azért zseb­lám­pá­juk, hogy sötét­ben is tud­ja­nak kint járni, vagy­is ennyi enged­mény van, mint ahogy sa­rut / szan­dált is hasz­nál­hat­nak, to­váb­bá van azért min­den kuṭi­hoz veze­tékes víz és meg­fele­lő illem­hely. Ezt a köz­pon­tot is emlí­tet­tem már a beszá­moló­ban: amíg szép na­pos és mele­gebb volt az idő, jó volt, de ak­kor ott is özön­víz­szerű eső­zé­sek jöt­tek, nagy ziva­tarok­kal, a kuṭi kife­jezet­ten hideg lett, taka­ró meg sem­mi­féle nem volt, csak a nyi­rok, az ösvé­nye­ken állan­dóan csúsz­kál­tam és el-el­csúsz­tam a nem meg­fele­lő láb­beliben … és szede­get­tem ki a pió­cákat a láb­ujjak közül … és bi­zony na­gyon lent vol­tam, úgy­hogy egy nap fog­tam ma­gam és eljöttem.

És hogy mit mondott nekem a Nagytisz­teletű Dham­ma­jīva? Egyrészt azt mond­ta, hogy való­ban nem való min­den­kinek az ot­tani mik­ro­klíma, mert so­kan nem bír­ják – az ott ui. egy hami­sítat­lan, le­nyű­gö­ző tró­pusi eső­erdő, dzsun­gel, ős­erdő a ja­vá­ból cso­dála­tos élő­vilá­gával és elbű­völő hang­jai­val és a tob­zó­dó szí­nek­kel. Másrészt olyat is mon­dott, ami na­gyon a szí­vem­hez szólt és meg­érin­tett, de az ak­kori tuda­tom nem tu­dott vele mit kez­deni, azon túl, hogy nagy-nagy szo­mo­rúság­gal tel­tem el: Ebben az erdő­ben min­den lény bol­dog, csak maga nem. – És mo­soly­gott. (2005 júni­usát írtuk.)

Nem volt már lehető­ségem megtudni, miként értel­mezzem. Ponto­sabban hogy hogy ért­sem: mi az, ami a fel­színes jelen­tése alatt meg­búvik. Az neve­zete­sen, hogy ha bol­dog­talan le­szek ilyen kö­rül­mé­nyek – vagyis tkp. bár­mi­lyen kö­rül­mé­nyek – kö­zött, ar­ról nem az ép­pen fenn­álló kö­rül­mé­nyek te­het­nek, ha­nem az én tu­da­tom véli úgy, hogy. Nem. A tu­dat viszi bele a tor­zítá­sait min­den­be. A kö­rül­mé­nyek­kel sem­mi baj nin­csen: a kö­rül­mé­nyek olya­nok, ami­lye­nek­nek ak­kor és ott ép­pen len­niük kell. Ami fenn­áll, an­nak múlt­beli okai van­nak; ez, ami most van, ezek­nek a múlt­beli kivál­tó okok­nak a gyü­möl­cse / ered­ménye: a most­ban, a min­den­kori jelen pilla­nat­ban ér­nek be, és el is fog­nak múlni, ugyan­úgy, mint min­den más, ami­kor el kell múl­niuk – csak idő kér­dése.

A bol­dog­ság meg a boldog­talanság mint érzés – sukhā veda­nā vs. duk­khā veda­nā, ill. soma­nas­sa vs. doma­nas­sa (hosszú /ó/-val ejten­dők: szó­ma­nassza stb.) – még csak nem is az enyém. Egy ér­zet / ér­zés egy­sze­rűen csak van. Egy ér­zés / ér­zet, sem­mi egyéb. Csakis ab­ban az érte­lem van, hogy úgy vél­jük, hogy van, pe­dig csak állan­dó léte­sülés­ben, kelet­kezés­ben és elmú­lás­ban van / le­led­zik, létre­jön, itt van, az­tán már múlik is el, csak ép­pen sem­mi kö­zünk hozzá. Nem biz­tos azon­ban, hogy a véle­ke­dé­sünk meg­állja a he­lyét: egy medi­táló ha­mar meg­tapasz­tal­hatja, hogy bár­mennyire saj­nála­tos le­gyen is, de nem állja meg.

Tessék belevágni, gyakorolni, minden­ben a Buddha útját és „hasz­nálati utasí­tásait” kö­vetni, és akkor kide­rül majd. Felséges át­élni, ami­kor elő­ször lesz ké­pes a tu­dat távol­ságot tar­tani az ér­zé­sek­től / ér­ze­tek­től – elkü­lönül­ni tő­lük –, az­az ami­kor nem azo­nosul velük, ha­nem csak hagyja, hogy legye­nek: elen­gedi, le­teszi őket szelíden.

Ebéd után már olyan állapo­tok fogadtak az ösvé­nyen, hogy végre seperni is lehe­tett. Csizmában. Jobb a békes­ség. – Volt mit elta­karí­tani, két nap szü­net és kia­dós esők után! Tegnap még nem lehe­tett, úgy­hogy meg is tanul­tam szin­galé­zul, hogy „ma nem seprek”. – Aztán újabb zuhé … és mond­ja is a gond­nok, hogy szokat­lanul sokat esik az idén. Nesze nekem!

Kilencedikén késő délután befutott a már meg­éne­kelt noví­cius, Metta­jīva, s vele együtt a router.

Aug. 11-én, szerdán megvolt a próba a dél­utáni órák­ban, és láss csodát, műkö­dött, volt internet!

Cseppet sem biztos persze, hogy mindig is lesz, mivel pl. esős idő­ben sem­mi garan­cia arra néz­vést, hogy műkö­dik stb., az áram is sze­ret el-el­menni … és a havi 35 GB-os keret is ki­merül­het. Mindezen túl nem iga­zán örül­nék neki, ha túl sok len­ne a jó­ból, vagy­is az inter­net­ből: meg­tapasz­talhat­tam, mennyi­vel béké­sebb a tu­dat nélküle.

És akkor jött csütörtök, augusz­tus 12-e. Már hajnal­ban esett, hogy aztán reg­geli előtt, ¾ 7 előtt nem sok­kal zen­dít­sen rá úgy Isten igazá­ból. Az em­ber már csak ilyen: sze­reti bebiz­tosí­tani magát, „jobb a békes­ség”, „sose lehes­sen tudni”, meg „biztos, ami biztos ala­pon”, viszi az ernyőt, bizto­sítá­so­kat köt, idő­ben meg­ren­deli a tüze­lőt télire, spájzol, és a sír­helye is meg­van már jó előre. Derék dolog!

Mindezt a mulan­dóság, anic­ca(ṁ) [anic­csa(m)], az állan­dó vál­tozás, a dol­gok kiszá­mítha­tat­lan volta elle­né­ben. És lám, én is jobb­nak lát­tam akkor gumi­csiz­mát húzni. A java később jött, du. fél háro­mig zuho­gott, kurta szüne­tek­kel csak öm­lött, mint­ha dézsá­ból öntöt­ték vol­na (ez a volna nem az a ’vol­na’!), zú­dult alá a víz min­den­hon­nan, és persze a patak is meg­duz­zadt alapo­san, egy oldal­ága gon­dolt egyet, új med­ret vájt magá­nak, s har­sogva dübör­gött a barna ár lefelé, so­dorva min­dent magá­val.

A víz egy helyen vád­liig ért, és ott, ahol új me­der lett, csak óva­tosan tud­tam ha­ladni, mert nem lehe­tett látni, hol mennyire mély, mit mo­sott el az ára­dat, hol sza­kadt be és le valami.

Arra a megszám­lálhat­lanul sok kis élet­re gon­dol­tam aka­rat­lanul is, amit elpusz­tított az özön­víz­nek ez a sze­rény helyi kia­dása … hiszen min­den­felé ilyen-olyan üre­gek, min­den­hol meg­húzza magát, él vala­mi, és akkor jön ez az elké­pesz­tő mennyi­ségű víz. Anic­caṁ: sab­be saṅ­khā­rā anic­cā, min­den kép­ződ­mény mu­lan­dó; kelet­kezik, itt van egy kis ideig, az­tán már távozik is.

Odakint pedig sok-sok föld­csu­szam­lás, sok szen­ve­dés, fáj­da­lom, sok kár. Egy pilla­nat alatt jön, egy pilla­nat alatt pusz­tít-rom­bol, de már vo­nul is vissza.

18-a van, szerda. Egy-két kisebb eső volt azóta, de pióca alig, és csiz­mát se kel­lett húzni. És ami­kor meg­kap­tam a routert, leg­inkább volt is inter­net. Hát, most csak lesem, ab­ból a sárgá­ból lett-e már rajta kék, mert­hogy a nagy hegy nyu­gat felé me­gint sehol, vagy­is ott sza­kad az eső. Pont öt óra van, dél­után. Itt is esett kicsit koráb­ban. Hogy kitisz­tul-e később … ? Anic­caṁ. Mindig erre kére­tik gon­dolni. Arra, hogy min­dig min­den válto­zik, belső tör­vény­szerű­ségei­nek meg­fele­lően, ki­szá­mít­hatat­la­nul. Nem jó az idő­járás­hely­zet, tehát most nincs inter­net – de majd lesz. Most vagyok, de majd nem leszek. Most ez és ez van, a követ­kező pilla­nat­ban pedig vala­mi más. Ez a vi­pari­ṇāma-duk­kha for­rása, a válto­zás kivál­totta dukkha.

19-e, csütörtök, hajnali 4:28 van éppen – és itt ülök a gép­nél, hol az ikonra san­dítok a moni­tor jobb alsó sar­ká­ban, élet­re kelt-e már az inter­net, hol meg a router­re vetek egy pil­lan­tást, de ab­ból a sárgá­ból na­gyon nem akar kék lenni. Épp teg­nap ke­rült rövi­den szóba, hogy az elvá­rá­sok­ból csak baj szár­ma­zik: minél in­kább várok vala­mit, annál na­gyob­bat fogok csa­lódni, ha nem tel­jesül. Merthogy az ebéd végez­té­vel, az utol­só falat után a tuda­tom­ban – a bizott­ság­ban – rög­tön meg­szó­lalt az egyik hang, és csak annyit jegy­zett meg, hogy szíve­sen evett volna egy kis sütit. (Ez most bi­zony az a volna, amiből nem lesz van!)

Mindig vágyik vala­mire az a tudat. Mindig kell(ene) neki vala­mi, de nem­csak ebben az élet­ben kell, ha­nem az összes ed­digi folya­mán is min­dig kel­lett neki vala­mi, és ha nem teszek sem­mit, akkor az elkö­vetke­zen­dő összes to­vábbi éle­tem folya­mán is ez lesz: szü­net nél­küli vágya­kozás, sóvár­gás, az örök kielé­gítet­len­ség. Ez, a taṇhā – kéz a kéz­ben a nem­tudás­sal (avijjā) ger­jeszti az újabb meg újabb léte­sü­lés­re (bhava) irá­nyu­ló vá­gyat, az újabb meg újabb szüle­tése­ket (jāti), ezek miatt va­gyunk kép­tele­nek elen­gedni, le­mon­dani, s ez­zel meg­szaba­dulás helyett ma­rad szá­munk­ra a lét­for­ga­tag, ván­dor­lunk szé­pen to­vább a saṁ­sārá-ban.

Szóval volt itt minden: terv, elkép­zelés, vágy – hogy sem­mi se le­gyen belő­lük. Az a sár­ga kijel­ző ma­ka­csul sárga. Sőt, mint­ha egy­re sár­gább lenne. Most pedig te­szek róla, hogy egy má­sik volná­ból igen­is le­gyen leg­alább vala­mennyi van: ezen­nel ki is lé­pek, és in­kább me­gyek gya­ko­rolni.

Öt óra tíz, messze még a reggeli. —

Augusztus 23-a, reggel. Hol van van, hol meg inkább nincs – már­mint inter­net. Áll ez persze a router­re is, az áramra is. Holmi vol­nák­kal nem fog­lal­kozunk!

Jó egészséget mindenkinek!


 

  

Wednesday, August 18, 2021

Levelek az erdőből I

Kedves Mindnyájuk|-jatok!

2021. augusztus 11-e van itt is, az erdő­ben, szerda, ami a théra­váda hagyo­mány­ban a Budd­há­ról lett elne­vez­ve a szin­ga­léz­ban is, a bur­mai­ban is, és a thaiban is. Adva hát a dá­tum, ha egy­szer itt is mé­rik az időt, és itt is lóg ám fali­nap­tár – az ebéd­lő­ben, ami itt dāna­sālā névre hall­gat, az­az a te­rem vagy helyi­ség, ahol a hívek az ado­má­nyai­kat fel­ajánl­ják, leg­in­kább a reg­gelit, az ebé­det, to­váb­bá a dél­utá­ni inni­va­lót (öt­órai vagy mind­egy-hány-órai teát pél­dául, zene meg tánc nél­kül), fel­téve per­sze, hogy tar­tóz­ko­dik itt olyan, aki­nek fel­ajánl­ják. Ez itt ugyan egy nagy ko­los­tor medi­táci­ós köz­pontja, még­sem ko­los­tor, mert bár Dham­ma­sālā, medi­táci­ós és szer­tar­tás­te­rem van, nincs ugyan­ak­kor pl. sī­mā, egy, a Rend, vagy­is a Szan­gha aktu­sai, gyű­lé­sei és saját egyéb, bel­ső, elkü­löní­tett / zárt ren­dez­vé­nyei szá­má­ra – mint ami­lyen a szer­zetes­ava­tás is – meg­fele­lő eljá­rás kere­tében léte­sített, „de­mar­káci­ós vo­nal­lal” (ez lenne a sī­mā szó ér­tel­me) egy­értel­műen elha­tá­rolt épü­let, ami nél­kül nem lé­tez­het ko­los­tor – már csak azért sem, mert a Szan­gha ille­téke­sei még csak nem is en­ge­dé­lye­zik a „ko­los­tor” meg­neve­zés hasz­ná­la­tát.

2021. július 29-e, csüt.

Különös érzés úgy leülni a géphez, hogy akkor most elkezd­jük innen, a Sri Subodha­rama stb. [ejtsd: srí szubó­dhá­ráma] elvonu­lási köz­pont­jából, egy szokat­lanul hang­zó, Ambulu­wawa nevű hely­ről ezt az első leve­let írni, ara­szol­va, adagon­ként, míg ki nem derül, mi le­hetne a meg­oldás az én inter­net-igé­nyemre itt az erdő­ben, ahol talán még tér­erő sin­csen, hiszen a kuṭi-tól szinte kar­nyúj­tás­nyira a mere­dek hegy­oldal kelet felé, vala­mint a hegy­nye­reg meg a csúcs, amin egy turisz­tikai lát­ványos­ság, a ki­látó talál­ható. Már­mint to­rony. A képe­ket – remél­hető­leg – majd a Face­book-ra fo­gom fel­tenni. – Ha nem téve­dek, a leg­kö­zeleb­bi tele­pülés egy Gam­pola nevű kis­város kb. 24 000 lakos­sal, amin ide­felé jövet júl. 20-án kora dél­után át­jöt­tünk.

Ez ma a har­madik nap, hogy egyre szára­zabb a levegő, egyre több a nap­sütés, és egyre több fok van bent a kuṭi­ban – ez utóbbi azért érde­kes, mert min. 24, max. 27 volt eddig, ami önma­gában véve kelle­mes, főleg aludni, ha nem lenne hozzá nagy a le­vegő pára­tar­talma, és ez már kevés­bé kelle­mes, mert min­den­hová beül a nyirkos­ság, és ha esik, nem is szárad­nak meg ren­desen a dol­gok. Bur­mai tapasz­tala­taim­ra építve állan­dóan hor­dom ki a „tor­nácra” kite­reget­ni a tex­til­neműt, és ahogy kora dél­előtt mele­gebb van már oda­kint, nem­csak a bejá­rati ajtó van nyitva, ha­nem rövid időre eze­ket az amúgy mese­illusz­trá­ciónak való, ara­nyos kis abla­kokat is kinyi­toga­tom, ami meg a szem­nek tesz be , mármint a huzat, mivel a kuṭi szeles, vagyis in­kább huza­tos helyen van, ami jó, ami­kor mele­gebb van kint, de nem jó, ami­kor hűvö­sebb és borús, netán esik / szakad. Leg­inkább nyu­gat felől fú a szél, a két nagy hegy kö­zötti tér­ség­ből (?). Úgy tűnik, az a nagy hegy – meg egy másik, tőle ÉNy-ra – mar­káns megha­táro­zója a kör­nyék mikro­klímá­jának: egy­részt onnan jött eddig min­den nagy eső­zés, más­részt azon­ban szeren­csére ott is ra­gad egy-egy kia­dós zuhé, ami­ről én sze­mély sze­rint boldo­gan le­mondok!

Persze ahogy hallom, hogy köze­ledik a fákon egy majom­csapat, már csu­kom is be az abla­kokat: az egyik ké­pen a pró­bálko­zásaik nyo­mát lehet majd látni. Fel­ugrál­nak ugyan­is, próbál­nak bejutni a ház­ba, főleg a kíván­csi ifjú­ság. Az összes abla­kot meg­pucol­tam már, mert össze vol­tak kenve – lát­tak már maj­mot kezet mosni? Nem, ugye? Amúgy persze nagyon jó­pofák; van­nak félén­kebb csapa­tok, és van­nak bát­rab­bak, ezek köze­lebb is merész­ked­nek. És min­dig ott a csapat vezé­re, aki fel­ügyeli a moz­gásu­kat, vigyáz rájuk. Most sok az apró­ság is, ott csüng­nek az anyjuk hasi­káján … kapasz­kod­nak a ma­mába … Min­dent meg­esznek, ami csak terem, de azért bőven marad az óriás­móku­sok­nak (dan­du­léna a szin­galéz ne­vük) is, a „ha­gyomá­nyos” mókus­kák­nak is (ők csak léna, ők az ebéd­lőbe is be­tér­nek min­den áldott nap egy kis reg­geli- meg ebéd­kiegé­szíté­sért), a madár­sereg­nek, a sok-sok her­ken­tyű­nek és bo­gárnak.

Negyed hat lesz rövi­desen (kora­este), épp most zendí­tett rá az első cikáda – még az őser­dőből őr­zöm ezt az emlé­ket, Mitiri­galé-ból, ahol össze-vissza egy hetet bír­tam ki 2005 júni­usá­ban, ugyan­csak itt Srí Lankán. Ott hallot­tam az erdő éjsza­kai hang­jait, mert nem volt min­den ablak üve­gezve, itt azon­ban igen, és nem hagyok egyet se nyitva, mert lehűl, és mert az egyik képen is lát­ható hálót rögzí­teni kéne vala­hogy, mivel sem­mifé­le kéret­len (éjszakai) láto­ga­tót nem szeret­nék itt bent!

Így jött el ez a nap is, július 30-a, péntek.

Nem tudtam megállni ebben a szép, nap­fényes idő­ben, hogy ne készít­sek újabb képe­ket. Egy régi iz­landi mondás úgy tartja, hogy egy szá­munkra ked­ves gyerek­nek sok nevet adnak, és mivel az ör­dög is ked­ves nekik, hát az ördög­nek is jó sok nevet adtak az iz­landi keresz­tény­ség bő ezer éve alatt: az iz­landi szino­níma­szótár­ban, amit akko­riban hasz­nál­tam, 66 elne­ve­zése volt talál­ható, ami­nek leg­főbb oka, hogy a mi „ör­dög”-ünk vagy a sátán (és a ma­gyar „po­kol” szó) iz­landi meg­fele­lői­nek a hasz­ná­lata a nyelv­ben tila­lom alá esik, mint szerte Skan­diná­viá­ban, Finn­orszá­got is bele­értve. Ezek pro­tes­táns kultú­rák, ahol is tabu a nevü­kön ne­vezni őket, ám mi­vel az em­ber csak sze­reti felem­leget­ni őket, hát ked­ves­kedő, az ör­dög meg a pokol kárho­zatá­nak rette­netét elba­gatel­lizáló pót­lékokkal él.

Az izlandi ördög itt most csakis annyi­ból érde­kes, hogy sok nevet ka­pott, én pedig sok-sok fel­vé­telt készí­tet­tem – a Sri Subo­dha­ramá-ban is –, ami arra utal, hogy szá­munk­ra ked­ves helyen fotó­zunk. Minél többet, annál ked­ve­sebb a tudat­nak az a hely, s annál lel­keseb­ben akar­juk az­tán meg­osz­tani mások­kal. – A tudat­nak, ha egy­szer csupán a tudat­ban léte­zik olyan, hogy ’ked­ves’ (vagy rokon­szen­ves, vala­mint az ellen­té­tük!). Mint kifej­tet­tem már, a végső való­ság szint­jén, maga­sabb érte­lem­ben véve nincs is olyan, hogy ’hely’. És lám, mégis ezek a kép­zelt, csak és kizá­rólag a tudat­ban lé­tező tulaj­don­sá­gok / milyen­sé­gek hatá­roz­zák meg min­den szán­dékun­kat, dönté­sün­ket, csele­kede­tün­ket – és már lán­gok­ban is áll az egész világ.

Van egy valós­nak hitt világ „ott kint”, holott az a világ itt bent képző­dik le, jele­nik meg, ölt ér­zék­szer­veink­nek hála for­mát; kép­zet az egész, déli­báb, ami­ben az a még job­ban megté­vesztő és félre­vezető, hogy ráadá­sul „hagyja ma­gát” meg­örökí­teni, de persze ez a más(olat) még annyira se valós, mint az a kinti „való­ság”, csak éppen abból indu­lunk ki, hogy már­pedig az. Ez a meg­veze­tett­sé­günk. Ez az egész digi­tális és virtu­ális való­sá­gosdi csak még job­ban meg­foszt­ja az em­bert a lehe­tőség­től, hogy úgy lát­has­sa a dol­gokat, aho­gyan azok a dol­gok való­jában van­nak, ponto­sab­ban lettek, léte­sültek. – Be kell men­ni, ott bent kell figyel­ni és fü­lelni, ki­lesni, hogy is van ez azzal a bár­mivel, ami­ről azt hisszük, hogy. Az ész­lelés­ben (meg a többi­ben) azon túl, hogy (ép­pen) észle­lünk vala­mit, sem­mi egyéb nin­csen, ami pedig erős­kö­dik, hogy de igen, de, de, van, az nem egyéb, mint BIG ME.

És itt hagyom magam elcsábí­tani, s vissza­kanya­rodom rövi­den az iz­landi meg egyéb ördö­gök­höz (mi­kor lát­tak ennyi /ö/-t felfűz­ve?), ha egy­szer a zsidó-keresz­tény kul­túra két pólu­sú rend­szeré­ben (= a jó a rossz / go­nosz elle­nében) a go­noszt az ör­dög teste­síti meg, léte­ző vala­miként. Ez a zsidó-keresz­tény ör­dög bizony épp­úgy itt bent lako­zik, mint BIG ME, mivel­hogy azo­nosak. Az ellen­lábas nem „ott kint” van vala­hol, ha­nem itt bent, s a „harc” az én „rosszab­bik” énem elle­né­ben zajlik a lét­forga­tag­ban már időt­len idők óta.

A buddhiz­mus „ördöge” is, Māra, aki­nek a neve azt je­lenti, ’ha­lált ho­zó’ – gyil­kos –, s a ’meg­hal’ je­len­tésű igé­ből szár­mazik, itt bent talál­ható, az ér­zék­szer­veink­ben. Bizony. Ez a csá­bító mi­ben­léte.

Nem úgy hoz persze halált, hogy megöl minket, ha­nem azzal, hogy min­dent meg­tesz spiri­tuá­lis (és egyéb!) fejlő­dé­sünk, s így ter­mésze­tesen megvi­lágo­sodá­sunk meg­hiúsí­tása érde­kében (mint ahogy a Budd­há­nak is úton-útfé­len kereszt­be tett, még a megvi­lágo­sodá­sa után is). Meg­vilá­go­sodni annyit tesz, mint meg­szaba­dulni az újabb meg újabb szüle­tések és halá­lok (igen, ez itt most egye­di töb­bes, a budd­hiz­mus tan­téte­lei­hez iga­zítva) min­den kive­hető kez­det és vég nél­küli lánco­latá­ból, a lét­forga­tag­ból (saṁ­sāra), azaz egy ilyen em­ber töb­bé sem­mi­lyen lét­szfé­rá­ban sem szüle­tik újra, és mi­vel halál is csak ott lehet­séges, ahol szüle­tés van, töb­bé meg­halni sem fog: asa­ti jā­tiyā nat­thi jarā­mara­ṇaṁ, kb. ’ha nincs szü­letés, nincs öre­gedés és halál sem’. És ha újra (meg új­ra) meg kell majd hal­nom, nem Māra hozza rám, ha­nem én, én magam, igen. Egyes egye­dül én te­hetek róla, hogy újra fogok-e még szü­letni, avagy sem. Ha pe­dig én oko­zom ön­ma­gam újabb meg újabb hal­álát azzal, hogy fele­lőt­lenül újra meg újra te­szek a(z újra)szü­leté­sem­ről, akkor én va­gyok önma­gam gyil­kosa. Ha újra meg­szü­lettem, ter­mésze­tesen újra meg is fo­gok halni.

Minden­nek ez a kultú­rától telje­sen füg­getlen, ide­bent lakozó ellen­lábas hát az aka­dálya, le­gyen az medi­táció, spiri­tuá­lis fejlő-dés, jobb köz­érzet, embe­ribb és élhe­tőbb világ, egy igaz­ságo­sabb, jobb tár­sada­lom, jó, igaz­ságos és tisz­tes­séges kor­mány­zás, eti­kus cselek­vés, becsü­let és per­sze tulaj­don bol­dog­sá­gunk is, bármi: az út­ban BIG ME van, ő az aka­dály, és mind­egy, milyen név­vel illet­jük. Ő ott az aka­dály, sem­mi más. Ugyan­azt űzi, mint Māra – aki pe­dig csakis azért tud szaba­don garáz­dál­kodni, mert se­hol sem­mi sati [ejtsd: sza­ti], ami az éber tuda­tos­ság, az, hogy nem a múlt­ban idő­zünk, és nem is a jövő­ben idő­zünk, nem álmo­do­zunk, ha­nem meg­pró­bálunk itt lenni, ab­ban a pilla­nat­ban, ami most van, és már nincs is. A jelen­ben, a most­ban, itt, hic et nunc. Arra fi­gyelni, ami és aho­gyan most van éppen.

Ehhez sati kell: tudatá­ban lenni mind­azzal, ami egy adott pilla­nat­töre­dék­ben tör­té­nik. A sati meg­létén (meg a hiá­nyán) múlik min­den, és sati nél­kül sem­mi­féle budd­hista út nem létez­het. A leg­szebb és a leg­töké­lete­sebb fel­aján­lásunk a Budd­hának, ha medi­tálunk, és egy­re job­ban meg­ala­poz­zuk lehe­tő­leg töret­len foly­tonos­ságá­ban fenn­tar­tott éber tuda­tos­ságun­kat. Ki lehet fej­lesz­teni, csak medi­táció kell hozzá, per­sze vala­mi „komo­lyabb”, mond­juk egy há­rom hetes, bur­mai stílu­sú, jó inten­zív elvo­nu­lás egy kis ala­pozónak.

Az általam rendsze­resen emlí­tett-idézett Ajahn Brahm is, a bur­mai Saya­daw U Joti­ka [ejtsd, kb.: sze­jádó ú dzsó­tika] is ugyan­azt mondja, szóról szóra: Get your­self out of the way and let medi­ta­tion hap­pen; […], vagyis kb. ’Tűnj az útból, hagyd, hogy az a medi­táció csak tör­tén­jen [szé­pen]’, ui. leg­in­kább azért nem lesz be­lőle rossz eset­ben sem­mi, jó eset­ben meg talán vala­mi ke­véske csu­pán, mert BIG ME min­dent az ellen­őrzé­se alá akar vonni, min­den­be bele akar szólni, be akar avat­kozni, majd ő! Hát persze. Amíg ő ott állan­dó jel­leg­gel „fel­ügyel”, ad­dig sem­mi sem lesz a medi­tá­ciós gya­kor­latból. Ajahn Brahm ezt is hozzá­teszi: you are the obstacle, ’te vagy az akadály’.

Július 31-e van, szombat, kora délután. Vissza is értem, már­mint a dél­után három­kor elfo­gyasz­tott hatal­mas bögre tea után. És jót is tett, akár­csak a kirán­dulás, mert bi­zony in­nen enyhe lejtőn vezet az ös­vény le a kút­hoz és a kis patak­hoz, ami­nek mo­raja kelet felől az er­dő alap­hangját adja, majd fel az er­dei kapasz­kodón (ké­pek már van­nak bő­ven), míg fel nem érek az „érke­zési terü­letre” (ki­sebb jár­mű­vel be lehet haj­tani), ahol azon­nal érzé­kelem a né­hány több­let­fokot és az erős nap­fényt. Az ott a köz­ponti rész is egy­ben, a 11 kuṭi zöme is ott van, ill. egy ug­rásra van on­nan a dāna­sālā, a fel­aján­lások hely­színe, az­az az ebéd­lő, ahová mó­kus­káék is jár­nak, a konyha, az „iro­da”, és egy má­sik irány­ban a medi­tá­ciós te­rem – kicsi, de barát­sá­gos.

Amúgy vagy bent a kuṭiban szok­tam gyak­rolni, vagy nap­köz­ben – és még vilá­gos­ban a mosz­kítók érke­zé­séig – a torná­con. A pió­cás élmé­nyek hatá­sára* még­sem válla­lom, hogy még a haj­nali setét­ben zseb­lámpa fé­nyé­nél vo­nuljak át- és fel az erdőn reg­geli előt­ti gya­kor­latra, és ugyan­így nem válla­lom az esti, söté­te­dés utáni le­jöve­telt. Elég a napi átlag négy­szeri felme­netel a sok helyen bi­zony ma­gas kő­töm­bö­kön laví­roz­va (in­kább való zer­gének az ilyes­mi!): reg­geli, ebéd, aztán az ebéd utáni, bő egy órá­nyi sep­rés, végül álta­lában a há­rom órai tea a negye­dik kirán­du­lás. (*Az­óta jött hoz­zá kob­rás él­mény is.)

Az ösvényt tanácsos lehe­tőleg napi rend­szeres­séggel tisztán tar­tani: egy­részt azok­ra kell gon­dolni, akik hasz­nál­ják (ha esik, az avar­ban is meg­bújnak pió­cák meg egye­bek*), más­részt meg az élő­világ­ra – kár len­ne rájuk tapos­ni, kárt ten­ni bár­mi­ben, fáj­dal­mat, szen­ve­dést okoz­ni, ne­tán vé­let­lenül el­pusz­títa­ni, ami ép­pen ott és ak­kor meg­húz­za ma­gát, ami­kor ugyan­ezzel az erő­vel és egy kis bele­érzés­sel azt az ös­vényt tisz­tán is lehet tar­tani, és még test­moz­gás­nak is ki­váló, nem is be­szélve a sati gya­kor­lá­sá­ról!

*Kiegé­szítés, aug. 1-én du. fél ötkor: ahogy jövök lefelé, útban vissza­felé a dél­utáni teá­zás­ból, ép­pen elmé­láz­va egy kicsit, hirte­len moz­gás az ösvé­nyen, jobb kéz felé, aztán az egyik ficak­ban, köz­vetle­nül mel­let­tem meg­zör­dült a szá­raz avar. Egy szép nagy, vas­tag kígyó volt, felte­kered­ve, mene­kült be azon nyom­ban vala­mi résbe vagy odúba, sze­gény frászt kap­ha­tott! Egy sze­ren­cse, hogy nem lép­tem rá … Nem tu­dom, mi­féle lehe­tett. – Szó­val ennyit az ös­vény tisz­tán tar­tásá­ról! A gond­nok vissza­jött, tea előtt elin­dult elém, ugyan­azon a fen­ti szaka­szon futot­tunk össze, és még meg is je­gyez­te, hogy mi­lyen tisztá­ra van seperve!

Nézdelő­dés és elkalan­dozó figye­lem helyett jól oda kell fi­gyelni, min­den egyes lépés­re, külö­nösen ak­kor, ha esik vagy vizes még min­den. A kövek csúsz­hat­nak is. Nem is mel­les­leg szinte min­dig viszem az er­nyőt, ami a gumi­zott végé­vel és a meg­fele­lő fejjel járó­bot is egy­ben, de ma rájöt­tem, nem jó, ha ak­kor is hasz­ná­lom, ami­kor kedve­zők a viszo­nyok az er­dő­ben, mert a test elké­nyel­mese­dik, mi-köz­ben kife­jezet­ten jót tesz végre a rend­sze­res test­moz­gás! Azon az özön­vizes na­pon a há­rom itt medi­táló hölgy egyi­ke elő­jött a kuṭi­já­ból, s ked­ve­sen föl­aján­lotta az egyik járó­bot­ját: ami­kor öm­lik az eső, az er­nyő mint járó­bot kie­sik, ugyan­akkor a kö­rül­mé­nyek meg­kö­ve­telik ezt a fajta biz­ton­sági meg­oldást.

Most csendült fel éppen a már megszo­kott forrás­ból a müez­zin, per­sze hang­felvé­tel­ről, nyu­gati irány­ból. Nem messze budd­hista ko­los­tor is van, egy má­sik irány­ból hal­lom őket is, más idő­pon­tok­ban. Amúgy a kút a for­rás­sal, a kis pa­tak és a két kis sellő zú­gása in­kább ke­leti lég­áram­lat ese­tén ér­vé­nye­sül iga­zán, ill. este, ami­kor eláll a szél. A nap több szaká­ban zen­díte­nek rá a mada­rak, egész hang­ver­senyt adnak! Itt vala­mi­ért nem él azon­ban az ázsi­ai ka­kukk (koel); hogy páva nin­csen, azt ér­tem, mi­vel ezek a mere­dek, rész­ben szik­lás lej­tők és a sűrű nö­vény­zet nem olyan jók ne­kik. – Békát itt körü­löt­tem nem hal­lot­tam eddig, és mint­ha a rovar­világ is szeré­nyebb len­ne, bár igaz, bot­sáska és szent­já­nos­bo­gár pl. van. Min­dig örü­lök, ami­kor a sö­tét esté­ben a lám­pásá­val inte­get egy-egy iyen bo­gár­ka kint­ről, az ab­lak­üve­gen át! Mosz­kító­ék az erős lég­moz­gást nem szere­tik, így be se igen jön­nek, annyira, hogy sem­mi szük­ség (egye­lőre?) szú­nyog­hálóra.

Mindenféle hangya minden mennyi­ségben: ide is beköl­töz­tek, és a sati se volt a he­lyén ép­pen, BIG ME azon­ban túl­ságo­san is, úgy­hogy csinál­tam is egy jó nagy hülye­séget, ami­ből azt a tanul­sá­got szűr­het­tem le ma­gam­nak, hogy csak BIG ME lehet olyan os­toba, hogy a ter­mé­szet lágy ölén neki­fe­szül­jön a termé­szetnek (hüb­risz, mint min­dig) ahe­lyett, hogy tudo­má­sul ven­né, ami ép­pen van, adott eset­ben akár hangyák. Arról meg már nem is be­szélve, hogy az egyik dāna pont az abhaya-dāna, azaz mene­dé­ket adunk más lé­ny(ek)­nek, befo­gad­juk (őket), hiszen nem csak mi sze­ret­nénk fedélt a fe­jünk fölé, lehe­tő­leg szá­raz és vala­mennyire biz­ton­sá­gos hajlé­kot, csak­hogy ez nem­igen for­dul meg a fe­jünk­ben – és nem is igen aka­ródzik meg­for­dul­nia. Ara­nyos és jól­ne­velt ku­tyus jö­het, cica jö­het, na de hangya ...? csó­tány netán ...? (Ugye, ugye?)

Szerencsére nem BIG ME vitte a prímet, amikor az idei esős évszak menet­rend szerint ér­kező bemu­tat­kozó esője öm­lött, ill. az azt felve­zető pár nap, ami­kor is egy­ér­tel­mű volt, hogy ez az eső már nem az az eső – ez már a mon­szun min­den vele­járó­jával egye­tem­ben. A kuṭi­ban is má­sok let­tek a viszo­nyok, nyir­kos­ság, ala­cso­nyabb hő­mér­sék­let stb. Ami a leg­job­ban pró­bára teszi az em­bert, az a nehe­zen fel­szívó­dó víz, a nagy po­cso­lyák – és a min­den­hol ott lesel­kedő pió­cák se­rege. Egy a nya­kam­ba ke­rült, nyil­ván egy bokor­ról, amit elme­nőben sú­rol­hat­tam a szer­ze­tes­lepel­lel, és nem is vet­tem észre, csak ami­kor már jól­la­kott, s levált rólam.

Azóta be is szereztek nekem egy gumi­csizmát ilyen ömlő esős, özön­vizes na­pokra. Öt se­bet kel­lett ki­mosni és fer­tőtle­níte­ni, mert későn ész­lel­tem a lak­máro­zást. (Egy-egy ilyen seb könnyen el­fertő­ződ­het ugyan­is.) Meg­tanul­tam, hogy nem jó be­várni, hogy érez­zem is, ha­nem sűrűn meg kell állni, s vet­ni egy pillan­tást az alsó láb­szárra, a bo­kára, a láb­fejre, meg a láb­ujjak közé, mi­vel elő­szere­tettel kuco­rog­nak be oda. Nem egyet szed­tem le még jó­kor két láb­ujj közül. És azóta min­dig van ná­lam papír­zseb­ken­dő, seb­ta­pasz és Beta­dine: a leg­első, tekin­té­lyes seb­ből szé­pen folyt a vér, abba is hagy­tam ak­kor a sep­rést, irány a kuṭi. – Annak a nagy eső­zés­nek az­nap vége is lett, más­nap­ra fel­sé­ges, csa­pa­dék­men­tes idő lett, ami azóta is tartja magát! Mi több, ma me­gint érez­hető­en mele­gebb lett, itt a kuṭiban is.

Türelem­mel lenni, meglenni a dol­gokkal, megta­nulni együtt létezni velük – tudom, mon­dani könnyű. Ez nem azt jelenti per­sze, hogy min­den­nel meg kelle­ne bé­kélni, hiszen ha egy mér­ges száz- vagy ezer­lábú (se­tétvö­rös) talál fel­tűnni lak­rész­en belül este, mint a Sri Subo­dha­ramá-ban tör­tént, akkor jobb a bé­kes­ség: egy okos ötlet­tel sike­rült meg­fog­nom és kiten­nem a zöldbe.

Már itt, az elvo­nulási köz­pontban kiszúr­tam egy, a fürdő­szoba­ajtó megett lakó, tekin­té­lyes mé­retű pókot – a pók nap­pal az ajtó mö­gött volt, éj­szaka én meg az ágy­ban, vagy­is ez­zel a re­mek vál­tott mű­szak­kal el­lehet­tünk volna (vol­na!) mi itt ket­ten, de egy nap vélet­lenül rá is fröccsent egy kis víz zuha­nyo­zás köz­ben. Ugrott is elő rög­vest, és mi­vel aka­ratla­nul is a bejá­rati ajtó felé vette „öles léptekkel” az irányt a falon, éltem a lehe­tő­ség­gel, fog­tam a még bur­mai szár­ma­zék lepke­hálót, nosza, be­fog­tam pó­kun­kat, és már vit­tem ki őt is a ter­mé­szetbe. Azon­nal el­tűnt egy kis üreg­ben itt a sziklán.

Azóta nem láttam, és utód se költö­zött be a he­lyére, ám itt van­nak most a han­gyák, és kis­mil­lió han­gya­to­jást rej­tet­tek el a für­dő ajtó­félfá­jában. Holnap már itt lesz két nap távol­lét után a gond­nok, egy na­gyon rokon­szen­ves, szelíd, ked­ves, örök segí­tő­kész, 61 éves férfi, aki az anya­ko­los­tor, a Sri Subo­dha­rama nagy­tiszte­letű apát­jának az egyik fivé­re, s 14 éve van itt. Őt fo­gom meg­kér­dezni, mit lehet (?) vagy kell (?) ilyen eset­ben tenni.

Világos: itt megint BIG ME akar vala­mit tenni, pedig étel­féle nincs is nálam itt a kuṭi­ban, a cu­kor­hoz meg a méz­hez nem fér­nek hozzá. Ezek egész kicsi, fe­kete han­gyák, nem csíp­nek, nem ha­rap­nak, csak kell ne­kik meg a tojá­sok­nak egy szá­raz hely, ahol biz­ton­ság­ban vé­szel­hetik át az esős év­sza­kot. De nem, BIG ME nem akarja. BIG ME ki akar in­nen min­dent zárni, ami, úgy­mond, kelle­met­len­ked­het itt neki. A maj­mokat most már köze­lebb enge­dem, de ami­kor első láto­gatá­sukkor ugyan­úgy fel­ugrál­tak há­tul az ablak­ra, ak­kor eré­lye­sen elza­var­tam őket. – Bez­zeg a gekkó­kat hiá­nyolom. (Aug. 5., utó­irat: azóta van­nak már!) Egy bébi ma­radt, lát­tam is, le is fotóz­tam, de az a régi jó csat­tog­tató hang min­dig kint­ről hallat­szik. És hol já­runk ezzel me­gint csak? Hát a szere­tem, nem szere­tem örök kér­dés­köré­nél. Ez iṭṭhā­ram­ma­ṇaṁ, ’kívá­na­tos tudat­tárgy’, ez meg aniṭ­ṭhā­ram­ma­ṇaṁ, nem­kívá­na­tos tudat­tárgy’. Aka­rom, nem aka­rom, kell, ide vele; nem kell, el vele.

¾ 6 lett, egyre több az „érdek­lődő” (már­mint a mosz­kító!), ui. a kuṭi tárva nyi­tott ajta­jában ülök* a szép, ége­tett má­zas cserép pad­lón, előt­tem egy dobo­zon a lap­top. És mintha az az omi­nó­zus hegy me­gint kapná a zuho­gó esőt … Itt nyugi van (egye­lőre?!) – mon­szun­hangu­lat persze sem­mi, de annyi baj legyen!!!

*Ebben az az érde­kes, hogy Malaj­ziá­ban is, Bang­kok­ban is így csi­nál­tam, mert ez volt – és itt is ez – a leg­kézen­fek­vőbb megoldás.

A piócák kapcsán még valamit. Talán láttak már ilyen jó­szágot „közle­kedni”: mind­két vége átala­kul járó­szerv­vé, ponto­sab­ban tapa­dó­ko­rong­gá, és miköz­ben az egyik végé­vel oda­tapad vala­mire, fél­kör­ívet leír­va a má­sik végé­vel tapad oda – tiszta akro­bata­mutat­vány! vagy talaj­torna? –, az­tán azt a vé­gét eme­li fel, me­gint fél­körív, vagy­is hol az egyik­kel tapad egy felü­letre, hol a má­sik­kal, s így halad meg­lepő gyor­sa­ság­gal előre. Sza­po­rán lépe­get, „szedi a lá­bát”. Lénye­gé­ben a (szívó)­szá­ján és az emész­tő­csa­tor­na kijá­ra­tán jár, az alfe­lén (képle­tesen). És, ha jól tu­dom, még csak nem is lát, csak érzé­kel, de azt ügye­sen és azon­nal, és azon­nal cselek­szik is. Ugyan­akkor meg nem for­dul­na a fejé­ben, hogy mi­lyen ré­mes lét­for­ma ju­tott neki. Nem hin­ném, hgy át­érez­né, mennyire nyo­mo­rú­sá­gos kis éle­te van. És mi­csoda vesződ­ség egy kis vér­hez hoz­zá­jutni végre!

Ezt mi látjuk így, mi gondol­juk így. A látvá­nyuk tanul­ságos: ezt aka­rod? Ilyen éle­tet akarsz ma­gad­nak a követ­kező éle­ted­ben? És még en­nél cifráb­bak is vannak ám! Leg­alább­is a mi szem­szö­günk­ből nézve, ugyebár.

Az a nem létező véletlen, mert­hogy az imént, ahogy végez­tem egy kis járó­gyakor­latot a tor­nácon az esti beköl­tözés előtt (már javá­ból ettek a mosz­kítók is), mit nem szú­rok ki a tisz­tára se­pert lép­csőn? Egy ilyen lényt, amint ép­pen a környe­zetét kém­lelte. Nos, amit ed­dig leszed­tem ma­gam­ról – meg az is, ami jól­lakot­tan alá­pottyant –, fe­kete volt, ez meg nem az, de (a) amit már itt a torná­con is lát­tam cél­irá­nyo­san ha­ladni, az is bar­nás színű volt, ill. (b) lát­tam már feke­tét is így lépe­get­ni köz­vet­le­nül az után, hogy leszed­tem. Amúgy mind­kettő nyál­kás, s ezért meg­fogni is na­gyon nehéz őket, ha meg sike­rül, rög­tön az em­ber ujjá­ra ta­pad­nak – puha fale­véllel könnyen ment. – A kinti pél­dány alá tol­tam egy fale­velet. Feltűnt mind­két végén vala­mi fé­sűs foga­zat­szerű­ség. Mik nem van­nak! Jel­lemző, hogy aki és ami csak él és mo­zog, az mind kapasz­kodik vala­mibe. Egy nap amúgy annyira meg­lep­hette egy ilyen bar­nát, hogy lesze­dem a lá­bam­ról, hogy el­felej­tett az uj­jam­ra tapadni!

Kaptam citro­nella olajat, jól is jön, ami­kor seperni megyek! A mosz­kítók nagy ívben kerü­lik, de van egy itte­ni légy­féle, mint egy mini-mé­hecs­ke, azok imád­ják, és hívat­lanul a be­kent bőrre tele­ped­nek, buz­gón nyalo­gatják a citro­nella olajat! Jópofák. Köz­ben meg csik­lan­doz­nak a lá­bacs­káik­kal meg a nyel­vecs­kéjük­kel, de miért volna ezzel baj? Ez is dāna, a javából. Már 2005-ben meg­cso­dál­tam őket meg a buz­gal­mukat.

Közben az ember meg egyre jobban elide­genedik a termé­szet­től, egyre kevés­bé része, s en­nek egyik vele­járó­ja, hogy kihal a bele­érzés, a sze­re­tet, az együtt­érzés a töb­bi, vagy­is nem em­beri lény szen­vedé­sei­vel. Helyet­te megy ezen a vo­na­lon is a gyilok min­den mennyi­ség­ben: öli, pusz­tít­ja az em­ber a ter­mé­sze­tet, a töb­bi lényt, és nem látja, mi megy. – A Buddha nem így gon­dol­ta ép­pen a négy brah­ma­vihā­ra, vagy­is a mettā, ka­ru­nā és mudi­tā (to­váb­bá az upek­khā) gya­kor­la­tát …


A barátságos kis meditációs és Dhamma-terem
az elvonulási központban.